Koroner anjiyografide izole osteal diagonal arter hastalığı saptanan hastaların angina sıklıklarının ve uzun dönem takiplerinin değerlendirilmesi
Evaluation of angina frequencies and long-term follow-up of patients with isolated osteal diagonal artery disease on coronary angiography
  1. Tez No: 673817
  2. Yazar: AKIN TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK AÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş: İzole osteal diagonal arter hastalıkları tedavi seçeneği konusunda ikilem yaratan ve uzun dönem sonuçların yeterli seviyede ortaya konmadığı lezyonlardır. Çalışmamızda bu hasta grubunda medikal tedavi ile perkütan koroner girişimin takibini değerlendirdik. Yöntem: 2014 ile 2021 ocak ayları arasında Kocaeli Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan tüm koroner anjiografiler incelenerek diğer damarlarında anlamlı lezyon olmayan ve diagonal arter ostiumunda >%50 darlık olan hastalarla telefon ve yüz yüze görüşme ile medikal durum değerlendirilmesi yapıldı. Bulgular: Değerlendirilmeye alınan 65 hastanın 11'i perkütan koroner girişim ile 54'ü medikal tedavi ile takip edildi. İki grup arasında takipte anjina ve tekrarlayan anjiyografi açısından anlamlı bir farklılık gözlenmedi. Göğüs ağrısı olan hasta grubunda olmayanlara kıyasla damar çapı ve kalibrasyonu açısından anlamlı farklılık izlenmedi. Tartışma ve Sonuç: İzole osteal diagonal arter hastalığında perkütan girişimin medikal tedavi ile takibe bir üstünlüğü izlenmemiştir. Öncelikli yaklaşım olarak medikal tedavi seçeneğinin değerlendirilmesi yerinde bir tercih olacaktır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Isolated osteal diagonal artery diseases are the lesions that cause dilemma regarding the treatment option and the long-term results are not sufficiently presented. In our study, we evaluated the follow-up of medical treatment and percutaneous coronary intervention in this patient group. Methods: All coronary angiographies performed at Kocaeli University Hospital between 2014 and January 2021 were checked and patients with no significant lesions in other vessels and >50% stenosis in the diagonal artery ostium were detected. We evaluated the medical condition of the patients by phone and face to face interviews. Results: Of the 65 patients included in the evaluation, 11 were followed up with percutaneous coronary intervention and 54 with medical treatment. We observed no significant difference between the two groups in terms of angina and recurrent angiography at follow-up. No significant difference was observed in terms of vessel diameter and calibration in the patient group with chest pain compared to those without. Conclusions: Percutaneous intervention was not superior to medical therapy in isolated ostial diagonal artery disease. As a priority approach, the medical treatment option may be an appropriate choice to evaluate.