Göbeklitepe'de yer alan astronomik sembollerin sanata yansıması ve özgün kişisel uygulamalar
Reflection of the astronomical symbols of gobeklitepe in arts and original personal artistic works
- Tez No: 673825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ONUR ERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
“Göbeklitepe'de Yer Alan Astronomik Sembollerin Sanata Yansıması Ve Özgün Kişisel Uygulamalar”isimli çalışma 4 bölümden oluşmuştur. Çalışmanın 1. Bölümü olan“Giriş”bölümünde tümden gelimci bir yönlendirme yapılmış, insan kavramı, Yukarı Mezopotamya, uygarlık ve insanlık tarihi, tarih içinde medeniyetlerin ilişkileri, semboller ve astronomik yönleri ile kişisel yaratım sürecinin ana unsurları Göbeklitepe sınırlılığında anlatılmıştır. Çalışmanın“Göbeklitepe'de Deneyimlenen Alanlar, Semboller Ve Sembollerin Astronomik İzleri”isimli 2. Bölümünde Göbeklitepe'ye ait bu sınırlılığın içerisinde kalan unsurlar detaylandırılmıştır. Göbeklitepe'nin konumu, jeokültürel unsurları ve önemine yer verilmiştir. Göbeklitepe mimarisi,“Mahfaza”ismi verilen yapılar ve zaman katmanları, mimari yapı içerindeki çeşitlilik ile içeriklerine dair detaylara değinilmiştir. Yine bu bölüm içerisinde Göbeklitepe'nin astronomik izlerini taşıdığı literatür taramalarından elde edilerek kaynakçalandırılmış semboller ve bu sembollerin sanat ile olan ilişkilerine yer verilmiştir. Göbeklitepe'de akademik temelli astronomik atıf almış semboller; isimleri, yapıları, ilişkilendirildikleri astronomik unsurlar (takımyıldızı, yıldız vb.), kültürel ve fiziksel yansımaları çerçevesinde detaylandırılmıştır. Çalışmanın 3. Bölümü olan“Göbeklitepe'de Astronomik İzler Taşıyan Sembollerin Kişisel Sanatsal Uygulamalara Yansımaları”nda; önceki bölümlerde aktarılan araştırmaların, çalışmaların, kaynakların ve metodolojilerden elde edilen bilgilerin katkısıyla Göbeklitepe'de Yer Alan Astronomik Sembollerin sanata yansıması uygulama mecrasındaki halleri ile ele alınmıştır. Uygulamalarda sanatsal kaygılar taşıyan eserlerin manifestolarına bu bölümde yer verilmiştir. Çalışmanın 4. Bölümü olan“Sonuç”bölümünde ise çalışmanın Göbeklitepe'nin astronomik unsurları üzerinden çalışmanın amacına yönelik sanatsal savı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study named as“Artistic Repercussions of the Present Symbols in Gobeklitepe and Authentic Individual Artistic Works”is composed of 4 chapters. In the first chapter of the study, i.e.“Introduction”, a deductive referral has been made, the concept of the human, Upper Mesopotamia, history of civilization and humanity, relations of civilizations throughout the history, core elements of the individual creation process with their symbolic and astronomic aspects are explained within the boundedness of Gobeklitepe. In the second chapter, named as“Areas, Symbols and Astronomical Footprints of these Symbols Encountered in Gobeklitepe”, the factors that remain within the boundedness regarding Gobeklitepe are carefully scrutinized. The geographical position of Gobeklitepe, its geo-cultural elements, and its importance are also included. The architecture of Gobeklitepe, structures that are called Enclosure and their time strata, diversity within the architectural structure, and details regarding their contents are some of the topics that are meticulously touched upon in this chapter. Once again, symbols that are documented in the bibliography and obtained by literature reviews that include Gobeklitepe's astronomical footprints and the relations of such symbols with art are some of the topics that are present within this chapter. Symbols, which have been academically attributed in astronomic fields, in Gobeklitepe, their names, structures, the astronomical elements they are associated with (star clusters, stars, et cetera), are elaborately enlarged upon within the scope of cultural and physical repercussions. Within the third chapter named as“The Symbols that bear Astronomical Traces in Gobeklitepe and their Repercussions on Personal Aesthetic Artistic Works”, the astronomical symbols that appear in Gobeklitepe and their impact on art with their aspects in practical courses are fastidiously discussed with the contributions of the data acquired from studies, searches, resources, and methodologies that have been previously cited. Artifacts that contain artistic concerns in practice and their manifestos are also present in this section. Within the fourth section of the study, i.e.,“Conclusion”, the aesthetic-argument towards the study's purpose based on Gobeklitepe's astronomical elements is thoroughly examined.