Annelerin doğum sonu güvenlik hisleri ve ilişkili faktörler
Mother's postnatal sence of security and related factors
- Tez No: 673835
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA DEMİREZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Doğum sonu güvenlik hissi annenin doğum sonrası sürecine adaptasyonu, anne bebek bağlanması açsından önem taşımaktadır. Bu çalışma doğum sonu güvenlik hissi ve ilişkili faktörleri belirleyemeye yönelik tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte planlanmıştır. Veriler 04 Kasım- 25 Aralık 2020 tarihleri arasında İstanbul, Küçükçekmece İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı üç ayrı aile sağlığı merkezine doğum sonrası ilk haftasında aile sağlığı merkezine gelen lohusalarla yüz yüze görüşmelerde literatür verileri ışığında oluşturulan Kişisel Bilgi Formu ve Annelerin Doğum Sonu Güvenlik Hisleri Ölçeği ile alınmıştır. Toplam 400 lohusaya ait veriler ISM SPSS 26.0 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı yardımı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı analizlerle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The feeling of security after birth is important in adaptation to motherhood in postpartum development and mother and baby attachment. This study was planned in a descriptive and relationship-seeking type to determine postpartum sense of security and related factors. Data were taken at three separate family health hospitals affiliated to the Istanbul, Küçükçekmece Provincial Health Directorate between April 04 November and 25 December 2020. A Personal Information Form prepared in light of the literature and the Postpartum Security Feelings Scale were used during face-to-face interviews with mothers on their first week after birth family health center visit. A total of 400 puerperant women were evaluated. ISM SPSS 26.0 (Statistical Package for the Social Sciences) package program were used for descriptive and correlational analyzes.