Platon felsefesinde iyi yaşam ve siyaset ilişkisi
The relationship between good life and politics in Plato's philosophy
  1. Tez No: 673863
  2. Yazar: ZIYAD RAHIMOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ADUGIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Yaşam, felsefi düşünce ile daha anlamlı hale gelir. Bundan dolayıdır ki, felsefenin iki bin yıldan fazladır en etkin aracı sorgulamadır. Sorgulama, dayatılan ezberler ile kanıların egemenliğine karşı gerçekleştirilir. Bu yapılmadığı takdirde, iyi yaşamın imkânı da ortadan kalkar. Platon felsefesi, iyi olduğuna inanılan yaşam tarzlarını eleştirerek, asıl anlamda iyiye ulaşma çabasındadır. Haliyle, bu çalışmada, Platon`un etik, bilgi, siyaset görüşlerinden hareketle iyi yaşamı inşa etme yolları aranmıştır. Bu anlamda felsefeden yardım alarak, insanın varlık yapısı, bu yapının özgül potansiyellerini gerçekleştirmeye yarayan erdemler ve erdemli yaşamı olanaklı kılan politika arasındaki ilişki serimlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, sanılanın tersine iyi yaşama, sınırsızca isteme ve tatminsiz isteklerin sonsuza değin doyurulmasıyla değil, isteklerin akıl esasında sınırlanması ve kontrolü ile ulaşılır. Bu bakımdan yine genel kanaatlerin aksine mutlu insan, dilediğini yapan değil, neyi dilemesi gerektiğini bilendir. Öyleyse, ideal devlet, kendini aklın buyrukları ve erdemlere göre düzenleyebilmiş, ruh ahengini yakalayarak, bunu politik yaşama da uygulayabilen filozof-kral ile olanaklıdır. İyi yaşama erdemler aracılığıyla erdeme ise bilgi yoluyla varılır. Bilgi ise aklını diyalektik yolla kulanabilen filozofun nesnesidir. Bu durumda insanlığın acılarının dindirilmesi: Filozofların kral, kralların filozof olmasına bağlıdır. Zira insan için asıl anlamda iyinin, güzelin ve doğrunun ne olduğunu; sahte iyi, güzel ve doğru peşinde olmayan, ruhun hakikatlerinin peşinde olan filozof bilir.
Özet (Çeviri)
Life becomes much more meaningful with the philosophical thought. Thus, for more than 2,000 years, the most effective means of philosophy has been questioning. The questioning is implemented against the dominance of opinions and the imposed memorization. Plato's philosophy is an effort to achieve the good in the real sense by criticizing the lifestyles believed to be good. Thus, in this study, depending on Platon's opinions on ethics, knowledge and politics, the ways to build good life is investigated. In this sense, with the help of philosophy, the relationship between the existing structure of human being, the virtues that serve to realize the specific potentials of this structure and the politics that make virtue life possible will be examined. According to the findings of this study, contrary to what is believed, it can only be possible to reach good life, by restricting and controlling the wishes under the directions of the reason, but not by unlimited wishes and endless satisfaction of unsatisfied wishes. From this perspective, contrary to the general opinion, human is not the one that does whatever s/he desires, but the one who knows what to and how to desire. As a matter of fact, the ideal state can only become true; which achieved to organize itself under the logical and mental requirements, by philosopher king, and which can catch the harmony in soul and implement in to the political life. İt is likely to reach a good life through virtues, and to reach these virtues knowledge is required. That is, knowledge is the tool of philosopher who is able to use its mind by dialectical way. İn this case, giving an end to the pains of humanity, depends on the philosophers that are to become kings, and the kings that are to become philosophers. İn fact only a philosopher who is not behind the fake ones and who is in search of real truths of soul, can be aware of what is good, well, and true, and what is not.