Evde bakım hastalarına bakmakla yükümlü bireylerin duygudurumlarınındeğerlendirilmesi
Evaluation of the emotions of individuals obliged to homecare patients
- Tez No: 673868
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ ÖNGEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada; yaşlılık, kronik hastalıklar, doğumsal anomali ve engellilik durumlarındaki, günlük yaşam aktivitelerini tek başına sürdüremeyen hastalara bakım veren bireylerin bakım yükünü ölçmek, bakım yükü ile psikometrik değişkenlerin ilişkisini belirleyerek, bakım verenlerin duygu durumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte düzenlenen bu çalışmaya; Buca 4 Nolu Aile Sağlığı Merkezinde 3507018 nolu birime başvuran 40 bakım hastası primer yakınları ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Evde Bakım Hizmetleri birimine kayıtlı 98 hasta ve hasta yakını dahil edildi. Çalışma 01.01.2020 / 01.12.2020 tarihleri arasında hasta alt bezi, mama, ilaç, malzeme vb. reçeteleri yazdırmak için başvuran hastaların bakım verenleri ve bakım verdikleri hastalar arasında yapıldı. Katılımcılara çalışma hakkında bilgi verildi ve sözlü onam alındı. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan bakım alan hasta ve hastaya bakım verenlerin sosyo demografik özelliklerini içeren veri formu, KATZ Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeğinden alıntılanan 7 soruluk anket formu kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplandı. İstatistiksel analizler SPSS 20 paket programı, Pearson korelasyon analizi ile kategorik veriler için Ki-Kare testi ve Fisher testi kullanılmış ve uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: In this study; It was aimed to measure the care burden of individuals who care for patients with old age, chronic diseases, congenital anomalies and disabilities who cannot continue their daily life activities alone, and to evaluate the mood of careproviders by determining the relationship between care burden and psychometric variables. Materials and Methods: 40 primary relatives of care patients applied to unit 3507018 at Buca 4 Family Health Center and 98 patients and relatives of patients enrolled in the Home Care Services unit of Izmir Kâtip Çelebi University Faculty of Medicine Atatürk Education and Research Hospital were included in this study, which was organized in a descriptive type. This study was conducted between 01.01.2020 / 01.12.202 and was conducted among the caregivers of patients who applied to have their prescriptions for patients' diapers, food, materials ,etc printed and the patients they cared for. Participants were informed about the study and received oral consent. The data were collected by face to face interview method using a data form prepared by the researcher containing the socio-demographic characteristics of the patient and the careproviders, the KATZ Daily Living Activities Scale and the 7-question questionnaire derived from the Beck Depression Scale. Statistical analysis SPSS 20 batch program, Pearson correlation analysis and Chi-Square test and Fisher test were used and applied for categorical data.