Türk Runik harfli metinlerle ilgili Azerbaycan'da yayımlanmış çalışmaların açıklamalı bibliyografyası
  1. Tez No: 673894
  2. Yazar: NADIR GASIMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Hazırlamış olduğumuz bibliyografya türündeki bu çalışmamız, Kök Türk harfli metinlerle ilgili Azerbaycan'da 1925-2021 yılları arasında yayımlanmış çalışmaları kapsamaktadır.Bu çalışmanın amacı; Türk dil bilimine Türk Runik harfli metinlerle ilgili Azerbaycanda yapılan çalışmaları, yazarları ve araştırmacıları tanıtmaktır. Çalışmayı yaparken Azerbaycan Milli Kütüphanesine, Cumhurbaşkanlığı kütüphanesine, yazarların kitaplarına, makalelerine ve konu ile ilgili dergi, gazete gibi çeşitli kaynaklara başvurulmuş, kapsamlı literatür taraması yapılmıştır. Toplamda 338 kaynak tespit edilmiştir. Araştırmalarımız neticesinde elde ettiğimiz bilgilerlerle, Sovyetlerin kurulmasının ilk yıllarında Türkoloji alanında yapılan çalışmaların nadir olmasına rağmen Sovyetlerin sonlarına doğru (1980-1990) bu çalışmaların sayısı artmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
This bibliography-type study that we have prepared includes the studies published in Azerbaijan between 1925-2021 on texts with Kök Turk letters. The aim of this study is to introduce the studies, authors and researchers about Turkish runic letters carried out in Azerbaijan to Turkish linguistics. While doing the study, Azerbaijan National Library, Presidency Library, authors' books, articles and various sources such as magazines and newspapers were consulted and a comprehensive literature search was made. A total of 338 sources have been identified. With the information we obtained as a result of our research, although the studies in the field of Turcology in the first years of the establishment of the Soviets were rare, the number of these studies started to increase towards the end of the Soviets (1980-1990).