Medikal turizme katılma niyeti: Planlı Davranış Teorisi çerçevesinde bir inceleme
Intention of attending medical tourism: An overview on Theory of Planned Behavior Frame
- Tez No: 775761
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TANRISEVDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Ülkemiz doğal ve tarihi zenginliklerinin yanında sağlık turizmi ile de dünyada en çok tercih edilen ülkelerinden biridir. Komşu ülkelerdeki savaşlar, kalkışmalar, ambargolar, özellikle sağlık hizmetlerinin pahalı olması gibi nedenler ülkemizden sağlık hizmeti almayı cazip kılmıştır. Yeni teknoloji ile donatılmış entegre şehir hastanelerinin yapılması, özel sektöre ait kaliteli sağlık kuruluşlarının kurulması, uluslararası akreditasyona sahip, sağlık hizmetlerinin nitelikli, hızlı, uygun fiyatlı olması ve dünya çapında tanınmış çok sayıda uzmanın istihdam edilmesi sağlık turizminin gelişmesini sağlamıştır. Son yıllarda yıldızı en çok parlayan turizm türlerinden biri de medikal turizmdir. Model, yabancı diş hastalarından toplanan verilerle yapısal eşitlik modeli kullanılarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country is one of the most preferred countries in the world with its natural and historical wealth as well as health tourism. The wars, attempts and embargoes in neighboring countries have made it attractive to receive health services in our country. Establishment of integrated city hospitals equipped with new technology, establishment of quality health institutions belonging to the private sector, high quality, fast and affordable health services with international accreditation, and having a large number of world-renowned experts have enabled the development of health tourism. One of the most heard types of tourism in recent years is medical tourism, which is a type of health tourism. In the first part of the study, interviews were held with medical tourism partners, and a model covering the intention to receive health care by participating in medical tourism within the framework of planned behavior theory was created with the contributions of interviews and experts. The model was tested using the structural equation model with data collected from foreign dental patients.