Hemşirelerin yaşam boyu öğrenme ve öznel mutluluk düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between lifelong learning and subjective happiness levels of nurses
  1. Tez No: 673989
  2. Yazar: TUĞÇE KABAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AFİFE YURTTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemşirelerin yaşam boyu öğrenme ve öznel mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yürütüldü. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte olan araştırma, Ağrı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Haziran-Aralık 2020 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmanın evreni; hastanede çalışan 262 hemşire oluşturdu. Araştırmada herhangi bir örnekleme yöntemi yapılmadan, evrenini %84,73 ulaşıldı. Araştırmaya gönüllü katılım gösteren 222 hemşire dâhil edildi. Veriler,“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği”ve“Oxford Mutluluk Ölçeği”kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde t-testi, anova ve pearson korelasyon testi kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan hemşirelere ilişkin değişkenler incelenmiş ve hemşirelerin YBÖEÖ toplam puan ortalamasının (64.74±23.69) orta düzeye yakın olduğu, OMÖ toplam puanı (92.78±15.04) orta düzeyde olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the relationship between nurses' lifelong learning and subjective happiness levels. Material and method: The descriptive and correlation-seeking research was conducted at Ağrı Training and Research Hospital between June and December 2020. The universe of the research; consisted of 262 nurses working at the hospital. In the study, 84.73% of the population was reached without any sampling method. 222 nurses who voluntarily participated in the study were included. Data were collected using the“Descriptive Information Form”,“Lifelong Learning Tendency Scale”and“Oxford Happiness Scale”. T-test, anova and pearson correlation tests were used to evaluate the data. Results: The variables related to the nurses participating in the study were examined and it was determined that the total mean score of the nurses' LLTS (64.74±23.69) was close to the middle level, and the total score of the OHS (92.78±15.04) was moderate.