Hemşirelerin yaşam boyu öğrenme durumları ile yenilikçi davranışları arasındaki ilişki
The relationship between the life long learning status and the innovative behavior of the nurses
- Tez No: 816528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Amaç: Araştırma hemşirelerin yaşam boyu öğrenme durumları ile yenilikçi davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olan bu araştırmanın evrenini bir şehir hastanesinde çalışan 922 hemşire, örneklemini ise evreni bilinen örneklem hesaplama yöntemiyle belirlenen 325 hemşire oluşturdu. Araştırma verileri Mart 2021-Ağustos 2021 tarihleri arasında, Bilgi formu, Yaşam Boyu Öğrenme Ölçeği (YBÖÖ), Yenilikçi Davranış Ölçeği (YDÖ) ile toplandı. Araştırma verilerinin analizinde yüzde, minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma analizleri, t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve postHoc (Tukey, LSD) analizlerinden faydalanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalamasının 27,79+5,71, çoğunluğunun 18-25 yaş arasında (%43,4), kadın (%83,4), evli (%72) ve lisans mezunu (%78,2) olduğu belirlendi. Hemşirelerin Yaşam Boyu Öğrenme Ölçeği toplam puan ortalaması 54,90±9,55 ve hemşirelerin Yenilikçi Davranış Ölçeği toplam puan ortalaması 84,66±13,19 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: The research was conducted to determine the relationship between nurses' lifelong learning situations and innovative behaviors. Materials and Methods: The universe of this descriptive and cross-sectional study consisted of 922 nurses working in a city hospital, and the sample consisted of 325 nurses whose population was determined by the known sample analysis method. The research data were collected between March 2021 and August 2021 with the information form, Lifelong Learning Scale (LLSS) and Innovative Behaviour Inventory (IBI). Percentage, minimum, maximum, mean and standard deviation analyses, t test, one-way analysis of variance (Anova) and postHoc (Tukey, LSD) analyses were used in the analysis of the research data. Results: It was determined that the mean age of the nurses participating in the study was 27.79+5.71, the majority of them were between the ages of 18-25 (43.4%), female (83.4%), married (72%) and bachelor degree (78.2%). The mean total score of the nurses was found 54.90±9.55 and the mean total score of the nurses was found 84.66±13.19.