Van ilinde yaşayan 25-30 yaş arası kadınların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının fiziksel aktivite düzeylerine göre incelenmesi
Investigation of healthy lifestyle behaviors of women between the age of 25-30 living in Van according to their physical activity levels
- Tez No: 674031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL KILINÇ BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmamızda Van ilinde yaşayan 25-30 yaş arası kadınların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının fiziksel aktivite düzeylerine göre incelenmesi amacıyla hazırlanmış olup Evrenini; Van ilinde yaşayan 25-30 yaş arası kadınlar oluşturmaktadır. Örneklemi ise aynı ilde yaşayan 25-30 yaş arasında 500 kadın gönüllülük esasına dayanarak ankete tabi tutulmuştur. Yaptığımız araştırma neticesinde Walker ve ark., (1996) tarafında geliştirilip Bahar ve ark., (2008) tarafında Türkçeye uyarlanması yapılan çalışmanın“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-II”ve fiziksel aktivite düzeyleri belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA -International Physical Activity Questionnaire) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 paket programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was prepared in order to examine the healthy lifestyle behaviors of women between the ages of 25-30 living in the city of Van according to their physical activity levels. Women between the ages of 25-30 living in the province of Van constitute. Sample of 500 women between the ages of 25-30 living in the same province were surveyed on a voluntary basis. As a result of our research, the study developed by Walker et al. (1996) and adapted to Turkish by Bahar et al. Activity Questionnaire) was used. The data obtained were analyzed in SPSS 22 package program.