Serum prolidaz aktivitesinin oksidatif ve nonoksidatif durumda gelişimsel kalça displazi hastalığının (GKD) tedavi sürecinde bir parametre olarak kullanılabilir mi?
Can serum prolidase activity be used as A parameter in the treatment follow-up process of developmental hip dysplasia disease (DDH) in oxidative and nonoxidative status?
- Tez No: 674035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAKİ VOLKAN ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Yapılan çalışmada, gelişimsel kalça displazili hastalarda tedavi sürecinde oksidatif ve nonoksidatif durumda serum prolidaz aktivitesinin takip ve tedavi parametresi olarak kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İleriye dönük olarak planlanan bu çalışma 2018-2019 yılları arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'ne başvuran ve gelişimsel kalça displazisi tanısı alan ve herhangi bir ek hastalığı bulunmayan 30 hasta ve 30 sağlıklı kontrol grubunu içermektedir. Hasta grubundan tedavi öncesinde, tedavi sürecinde ve son kontrollerde olmak üzere 0. hafta, 3. hafta ve 6. haftalar olacak şekilde birer kez vakumlu vacutainer tüplere 5 cc kan alındı. Düz tüp raklarında kan örnekleri oda ısısında 30 dakika bekletildikten sonra Hettich marka santrifüj cihazında 3000 devir/dakika hızda 10 dakika santrifüj edilerek serumları ayrıldı. Serum prolidaz düzeyi, total antioksidan kapasite (TAS), total oksidant seviye (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSI) çalışılabilmesi amacıyla kanların serumları -80ºC'de depolanarak muhafaza edildi. Çalışmanın yapılacağı zaman tüm serum örnekleri oda ısısına getirildikten sonra çalışıldı. Bütün hastalar pavlik bandaj yöntemi ile tedavi edildi. Graf sınıflaması ve fizik muayene bulguları hastalığın takip sürecinde kullanıldı. Bulgular: Tedaviye başlamadan önce alınan kanda bakılan TAS, TOS, OSI ve serum prolidaz düzeyi hasta grubunda kontrol grubuna kıyas ile anlamlı yüksek bulundu. Tedavi devam ederken gelişimsel kalça displazisi tanısı alan hastaların kalçaları redükte edilip tedavi sonlandırıldığında TAS, TOS, OSI ve serum prolidaz seviyelerinde istatistiksel olarak kontrol grubu ile uyumlu olacak şekilde düzelme gözlemlendi. Sonuç: Artmış TAS, TOS, OSI ve serum prolidaz aktivitesi seviyelerinin gelişimsel kalça displazi ile ilgisi olabileceği sonucuna ulaşıldı. Bu sebep ile bu parametrelerin gelişimsel kalça displazisi mevcut hastalarda izlem için yardımcı bir parametre olabileceğini düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the usability of serum prolidase activity as a follow-up and treatment parameter in the oxidative and nonoxidative state in the treatment process in patients with developmental hip dysplasia. Material and Method: This prospective study includes 30 patients and 30 healthy control groups who applied to the Department of Orthopedics and Traumatology of Harran University Faculty of Medicine between 2018-2019, who were diagnosed with developmental hip dysplasia and who did not have any additional diseases. 5 cc of blood was taken from the patient group into the vacuum vacutainer tubes once, at the 0th, 3rd, and 6th weeks, before the treatment, during the treatment and at the final controls. After the blood samples were kept at room temperature for 30 minutes in straight tube racks, their serum was separated by centrifuging at a speed of 3000 rpm for 10 minutes in Hettich brand centrifuge device. Serum prolidase level, total antioxidant capacity (TAS), total oxidant level (TOS) and oxidative stress index (OSI) were stored at -80 ° C. At the time of the study, all serum samples were studied after bringing them to room temperature. All patients were treated with a pavlik bandage method. Graf classification and physical examination findings were used in the follow-up of the disease. Results: TAS, TOS, OSI and serum prolidase levels were found to be significantly higher in the patient group compared to the control group. When the hips of the patients diagnosed with developmental hip dysplasia were reduced and the treatment was terminated while the treatment was continued, improvement was observed in TAS, TOS, OSI and serum prolidase levels statistically consistent with the control group. Conclusion: It was concluded that increased TAS, TOS, OSI and serum prolidase activity levels may be related to developmental hip dysplasia. Therefore, these parameters are thought to be an auxiliary parameter for follow-up in patients with developmental hip dysplasia.