Gri ilişkisel analiz ile finansal performans ölçümü
Financial performance measurement with grey relational analysis
- Tez No: 674116
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF MAKBULE ÇEKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında, 2015-2019 yılları arasında BİST Kurumsal Yönetim Endeksi'nde (XKURY) işlem gören 29 şirketin finansal performansları ölçülmüş ve kurumsal yönetim derecelendirme notları ile karşılaştırılmıştır. Bu bağlamda, şirketlerin finansal oranları (likidite oranları, faaliyet oranları, finansal kaldıraç oranları ve kârlılık oranları) hesaplanmıştır. Şirketlerin finansal performansları Çok Kriterli Karar Verme tekniklerinden Gri İlişkisel Analiz (GİA) yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen çıktılar, şirketlerin kurumsal yönetim derecelendirme notlarının sıralaması ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda, şirketlerin finansal performansı ile kurumsal yönetim derecelendirme notları arasında bir ilişkinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the financial performance of 29 companies traded in the BIST Corporate Governance Index between 2015-2019 was measured and compared with corporate governance ratings. In this context, the financial ratios of the companies (liquidity ratios, activity ratios, financial leverage ratios and profitability ratios) were calculated. The financial performance of companies was determined using the Grey relational analysis method, one of the Multi-Criteria Decision-making techniques. The resulting outputs were compared with the ranking of corporate governance ratings of companies. As a result of the study, it was found that there was no relationship between the financial performance of companies and the ratings of corporate governance.