Panel veri analizi ile kârlılığı etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of factors affecting profitability with panel data analysis
- Tez No: 674118
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF MAKBULE ÇEKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında, 2015-2019 yılları arasında Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi'nde (XUSRD) işlem gören 21 işletmenin finansal tabloları kullanılarak işletme kârlılığına etki eden faktörlerin panel veri analizi yöntemi kullanılarak tespit edilmiştir. Çalışmada kârlılık göstergesi olan değişkenler bağımlı değişken, kârlılık üzerinde etkisi olduğu düşünülen işletmelerin likidite, finansal yapı, devir hızı oranları ise bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. İlk olarak likidite oranları, faaliyet oranları, finansal kaldıraç oranları ve kârlılık oranları hesaplanmıştır. Hesaplanan verilerle panel veri analizine uygun veri seti oluşturulmuştur. Oluşturulan veri setine panel veri analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucuna göre, iki kârlılık oranına etki eden finansal olanlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the factors affecting operating profitability were determined using panel data analysis method using the financial statements of 21 companies traded in the Borsa Istanbul Sustainability Index between 2015-2019. In the study, variables that are indicators of profitability were used as dependent variables, liquidity, financial structure, and turnover rates of enterprises that are considered to have an effect on profitability were used as independent variables. First, liquidity ratios, operating ratios, financial leverage ratios and profitability ratios were calculated. A data set suitable for panel data analysis has been created with calculated data. Panel data analysis was performed on the generated data set. According to the results of the analysis, financial ones affecting two profitability ratios were identified.