Firmalarda temettü politikalarını etkileyen unsurlar: İMKB sanayi işletmeleri üzerine bir panel veri uygulaması
Determinants of dividend policy: A study on industrial firms with panel data on ISE
- Tez No: 345337
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmanın amacı İMKB'ye kayıtlı sanayi firmalarının temettü politikalarına etki eden faktörlerin tespit edilmesi ve bu faktörlerin temettü politikalarını ne ölçüde etkilediklerinin belirlenmesidir. Bu amaçla finans literatürü incelenerek bugüne kadar yapılan çalışmaların ışığında İMKB'ye kayıtlı firmaların nakit temettü politikalarına etki edeceği düşünülen içsel ve dışsal en önemli faktörler uygun hipotezler oluşturularak panel veri modeli ile test edilmiştir.Türkiye'de 2003 yılında enflasyon oranlarının mali tablolar üzerindeki olumsuz etkilerinin giderilmesine yönelik yapılan düzenlemeler nedeniyle çalışmaya ilişkin uygulama 2003-2010 dönemini kapsamaktadır. İMKB'ye kayıtlı sanayi firmalarının temettü politikalarına etki eden faktörler panel veri analizi kullanılarak test edilmiştir. Çalışma kapsamında ele alınan firmalara ilişkin veriler İMKB ile KAP'ın resmi internet sitesinden elde edilen mali tablolar kullanılarak oluşturulmuş ve istatistiki modelin test edilmesinde EViews 7.2 ve Stata 12.1 programlarından yararlanılmıştır.Elde edilen bulgular İMKB'ye kayıtlı firmaların temettü politikalarının başta vergi faktörü olmak üzere kârlılık, büyüme fırsatları, firma büyüklüğü, kaldıraç ve likidite değişkenlerinden etkilendiğini götermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out which factors affect dividend policy of the firms listed on Istanbul Stock Exchange (ISE) and to what extent. Thus, financial literature has been examined, and the most important internal and external factors which are effecting firms cash dividend policy listed on ISE have been tested by suitable hypothesis using panel data methods.This study extents 2003-2010 period because of the regulations for eliminating negative effects of inflation rates on financial statements which held on 2003. Factors that effecting cash dividend policies of the industrial firms listed on ISE has been tested using panel data method. The data used in this study has been generated from the financial statements on the official web site of ISE and KAP and EViews 7.2 and Stata 12.1 programmes have been used for statistical process.The results of the analysis have shown that the dividend policy of the firms listed on ISE are affected mostly by the variables named; taxes, profitability, growth opportunities, firm size, leverage and liquidity.