Freight forwarder işletmelerinde denizyolu ihracat operasyon sürecinin hizmet kalitesindeki rolüne ilişkin bir araştırma
A research on the role of sea export operation process in service quality in freight forwarder
  1. Tez No: 674125
  2. Yazar: ÖZNUR KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR PİRTİNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bilgi teknolojilerinin gelişmesi ve dünyada dış ticaret hacminin artmasıyla birlikte ürünlerin bir noktadan dünyanın farklı noktasına hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaştırılması uluslararası ticarette önemli bir yer edinmiştir. Genel faaliyet alanı üretmek olan firmalar, tecrübesi dahilinde olmayan lojistik faaliyetlerini dış kaynaklara vermekte ve gerek maliyet gerekse uzmanlık alanında avantaj sağlamaktadır. Günümüzde en yaygın kullanılan dış kaynaklardan biri freight forwarder işletmeleridir. Forwarder işletmeleri çeşitli sektörlerden gelen birçok taşıma taleplerini bir araya getirerek daha sık ve hızlı teslimat yapmaktadır. Bunun sonucunda ise hem daha iyi bir hizmet sunmaktadır hem de yükleyici açısından maliyetleri düşürmektedir. Bir diğer ifade ile freight forwarder işletmeleri müşteri adına en iyi hizmet, tecrübe ve sağlanabilecek en düşük maliyetle eşyaların bir ülkeden başka bir ülkeye taşınmasını kendi özvarlığı olmadan sağlayan işletmelerdir. Yani yük sahibi ve taşıyıcı arasındaki köprüdür. Bu bağlamda özellikle küçük ve orta ölçekli firmaların lojistik faaliyetlerini yürütebilmesi büyük ölçekli firmalara oranla daha zordur. Dünyada yer alan işletmelerin birçoğunun küçük ve orta ölçekli olduğu düşünüldüğünde forwarder hizmetinin kullanımı oldukça yaygınlaşmış ve önem oluşturmuştur. Günümüzde forwarder işletmelerin yaygınlaşması ile mevcut müşterisini tutabilmek ve müşteri ağını genişletmek için düşük maliyetlerin yanı sıra sorunsuz ilerleyen bir operasyon hizmeti gerekmektedir. Oldukça karmaşık olan lojistik operasyon sürecinde meydana gelen bir sorun diğer süreçlerin aksamasına ve maliyetlerin artmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple müşteri beklentilerini doğru anlamak ve doğru hizmeti sunmak oldukça önemlidir. Bu tez çalışmasının amacı operasyon sürecinin müşterinin beklediği hizmet kalitesini ne derecede karşıladığı ve diğer freight forwarder işletmelerinden bir adım öteye gidip sorunları anlayarak daha iyi hizmet verebilme konusunu incelemektedir. Konuyla alakalı yapılan çalışmaların hizmet kalitesinden daha çok genel işleyiş ve freight forwarder tanımıyla alakalı bulunduğu görülmektedir. Aynı zamanda lojistik süreç ithalat, ihracat ve deniz, hava ve kara olarak geniş bir şekilde ele alındığı ve operasyon sürecinin önemi üzerinde yeteri kadar durulmadığı gözlemlenmiştir. Yapacağım araştırma sektördeki gelişim ve değişim için operasyon sürecinin eksiklerini incelemek ve eksik kalan beklentiler üzerine bir inceleme olacaktır. Operasyon sürecine ait detaylı sorularla zamanındalık, personel iletişim kalitesi, bilgi kalitesi, sorun çözme, hatalı sipariş işlemi ve sipariş prosedürü gibi boyutlarla oluşan eksiklikler tespit edilmeye çalışılmıştır. Eksikliklerin ve beklentilerin doğru tespit edilmesi ile birlikte freight forwarder işletmeleri için rekabet ortamı artacak ve verimli bir ticaret hacmi oluşacaktır. Verilerin güvenirliliğini sağlamak için işletmelerden gelen geri bildirimler ve Kappa Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of information technologies and the increasing volume of foreign trade in the world make it a significant place to get products from one location to another in a fast and reliable way. Indeed, companies that are to produce a general activity area provide an advantage in both cost and expertise in giving logistics activities that are not in their experience to external resources. One of the most widely used external sources today is freight forwarding. Forwarder businesses combine multiple transport demands from various industries to deliver more often and quickly. As a result, both better service and lower loader costs. In other words, freight forwarding businesses are the businesses that enable the best service, experience and transportation of the business from one country to another at the lowest cost to be delivered to the customer. This means the bridge between the owner and the carrier. Especially small and medium businesses are more difficult to execute logistical operations than large businesses. Neverthless, assuming that many of the world's businesses are small and medium-sized, the use of forwarding has become widespread and significant. Ultimately, the most important mission that Forwarder businesses can offer to their customers is its service with their own experience. today, forwarding offers a low-cost, smooth-running operation service to help businesses grow and retain their existing customers. A problem in the highly complex Logistics operations process can cause other processes to disrupt and costs to increase. Concequently, essential to understand and service customer expectations correctly. The purpose of the thesis study is to explore how the operations process meets the quality of service the customer expects and how to better serve other freight forwarder businesses by ensuring competitiveness and understanding the problems. In order to ensure the reliability of the data, feedback from the enterprises and Kappa Analysis were used