Gebelerde koronavirüs anksiyetesinin değerlendirilmesi
Evaluation of coronavirus anxiety in pregnancy
  1. Tez No: 674149
  2. Yazar: REMZİ SÜNTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Planlaması, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikiyatri, Family Planning, Obstetrics and Gynecology, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı; Koronavirüs Anksiyete Ölçeği kullanılarak gebelerde koronavirüs anksiyetesinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışma tek merkezli, kesitsel bir araştırma olarak planlanmış olup; Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği ve Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine 25 Eylül 2020- 25 Aralık 2020 tarihleri arasında başvuran 1027 gebe ile yapıldı. Çalışmaya 18 yaş ve üzeri, Covid 19 enfeksiyonu geçirmemiş, bilinen psikiyatrik rahatsızlığı olmayan, gebe olan gönüllüler dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik verileri ve sağlık durumları tarafımızca hazırlanan Demografik Bilgiler Formu kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile sorgulandı. Katılımcıların koronavirüs anksiyete düzeylerini ölçmek için Koronavirüs Anksiyete Ölçeği (KAÖ) uygulandı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The aim of this study is; It is the evaluation of coronavirus anxiety in pregnant women using the Coronavirus Anxiety Scale. Method: The study was planned as a single center, cross-sectional study; It was conducted with 1027 pregnant women who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine and Gynecology and Obstetrics outpatient clinic between 25 September 2020 and 25 December 2020. Volunteers who were 18 years of age or older, who did not have Covid 19 infection, and who were pregnant with no known psychiatric disorders were included in the study. Sociodemographic data and health status of the participants were questioned using the Demographic Information Form prepared by us, using face-to-face interview technique. The Coronavirus Anxiety Scale (CAS) was applied to measure the coronavirus anxiety levels of the participants. IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) program was used for statistical analysis of the data obtained.