Gebelikte mekanik bel ağrısına kinesio tape uygulamasının etkisi
The effect of kineso tape application on mechanical back pain in pregnancy
  1. Tez No: 674166
  2. Yazar: MUHLİS NALÇACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA GÜNVAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ÇAĞLIYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş Gebelikte görülen en sık rahatsızlıklardan birisi bel ağrısıdır. Geçmiş zamanlardan bu yana bilinen gebelik bel ağrısı kimi zaman günlük aktiviteleri de etkileyecek boyuta eriştiği için gittikçe önemini artıran bir sorun haline gelmiştir. Gebelikte bel ağrısı için çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Tüm tedavilerin esas amacı ağrının şiddetini azaltmak, fonksiyon kaybını ve ağrının kronikleşmesini engellemektir. Bel ve pelvis bölgesini korumaya yönelik sağlık eğitimleri, düzenli egzersiz programları, yatak istirahati, farmakolojik uygulamalar, özel şekilli yastıkların kullanılması, sakroiliak kemerler ve gebelik korseleri, sıcak-soğuk uygulama bu tedavi yöntemlerindendir. Kinesio Tape (KT) özellikle kas-iskelet sistemindeki yaralanma, ağrı ve fonskiyon kaybı gibi çeşitli problemleri tedavi etmek amacıyla kullanılan, ilaç içermeyen, elastik yapıda bir terapötik banttır. KT'nin gebelikte görülen bel ağrısında kullanılabileceğine dair çalışmalar vardır fakat bu çalışmalar kısa ve uzun dönem etkisini kapsamamaktadır. Biz bu çalışmamızda KT'nin kısa ve uzun dönem etkinliklerini değerlendirdik. Amaç Bu çalışmada bel ağrısı olan gebelerde Kinezyo Tape etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem Araştırma randomize kontrollü deneysel çalışma olarak planlanmıştır. Çalışma, İzmir il merkezinde Dokuz Eylül Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran mekanik bel ağrısı olan gebelere yapılmıştır. Çalışmaya 18-40 yaş arası T12 vertebradan glueteal kıvrıma kadar olan bölgede ağrısı olan ve 20.-35. Gebelik haftasında olan, dahil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 90 gebe dahil edilmiştir. Bu çerçevede her iki gruba 45'er katılımcı olmak üzere toplam 90 katılımcı seçilmiştir. Randomize olarak bir gruba egzersiz ve kinesio tape diğer gruba egzersiz ve kinesio tape ile sham protokolü uygulanmıştır. İki gruba da ilk görüşmede kinesio tape uygulanmış ve 48-72 saat sonra çıkarılmıştır. 1 gün ara verdikten sonra tekrar uygulama yapılmış ve ikinci uygulamadan 48-72 saat sonra tekrar çıkarılmıştır. Her iki gruba da kişisel bilgi formu, Sayısal Ağrı Değerlendirme Ölçeği (NRS), Roland Morris Engellilik Anketi (RMDQ) uygulandı. Uygulama öncesi, sonrası ilk hafta, ikinci hafta ve izlemde 1 ayın sonunda NRS ve RMDQ sonuçlarına göre iki grup karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın verileri için SPSS versiyon 25 programı kullanılmıştır. Bulgular Randomizasyon sonrası katılımcı sayısı müdahale grubunda 46, kontrol grubunda 45 iken çalışma sonunda müdahale grubunda 45, kontrol grubunda 45 kişi yer almıştır. Uygulama öncesi müdahale ve kontrol gruplarının NRS ve RMDQ puanları arasında anlamlı fark yokken, uygulama sonrası 5. gün ve 15. gün NRS puanlarında müdahale grubu lehine anlamlı farklılık saptanmıştır. 30. gün NRS puanında ise iki grup arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Uygulama sonrası 5. gün RMDQ puanlarında müdahale grubu lehine anlamlı farklılık saptanmıştır. 15. gün ve 30. gün RMDQ puanlarında ise iki grup arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Sonuç Gebelikte bel ağrısı sık karşılaşılan ve kişilerin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen bir durumdur. Çalışmamızda gebelikte bel ağrısına kinesio tape uygulamasının kısa dönemde oldukça etkili olduğu bulunmuştur. Ancak bu durumu genelleyebilmek için bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction Low back pain is one of the most common complaints of pregnancy. Low back pain during pregnancy, which has been known for a long time, has become an increasingly important problem since somtimes it might reach a level that affects daily activities. There are various treatment methods for low back pain during pregnancy. The main aim of all treatments is to reduce the severity of pain, to prevent loss of function and development of chronic pain. Treatment of the conditions includes health trainings to protect the waist and pelvis area, regular exercise programs, bed rest, pharmacological applications, use of specially shaped pillows, sacroiliac belts and pregnancy corsets, hot-cold application. Kinesio Tape (KT) is a non-pharmacologic, elastic therapeutic tape used to treat various problems such as injury, pain and loss of function, especially in the musculoskeletal system. KT has been studied in treatment of low back pain during pregnancy, but these studies do not cover the short and long term effects. In this study, we evaluated the short and long-term efficacy of KT. Aim The aim of this study, is to investigate the effectiveness of kinesio taping in pregnant women with low back pain Methods A randomized controlled study was conducted on pregnant women with mechanical low back pain who apply to Dokuz Eylül University Gynecology and Obstetrics Polyclinic. 90 pregnant women between the ages of 18-40, who had pain in the region from T12 vertebra to the glueteal fold and were between 20 and 35 weeks of gestation, accepted to participate in the study were included in the study. All participants were randomly divided into two equal groups in numbers as control group and intervention group. Exercise and kinesio tape were applied to the intervention group, and the exercise and sham protocol with kinesio tape was applied to the control group. Kinesio tape was applied to both groups at the first interview and was removed after 48-72 hours. After a break for 1 day, re-application was made and it was ripped off again 48-72 hours after the second application. Personal information form, numerical pain rating scale, Roland Morris Disability Questionnaire were administered to all individuals participating in the study. The two groups were evaluated comparatively according to the results of the Numerical Pain Rating Scale and the Roland Morris Disability Questionnaire before the application, in the first week after the application, in the second week, and at the end of first month. The data of the research were evaluated in SPSS (Statical Package for Social Science for Windows 25.0) software. Findings The number of participants after randomization was 46 in the intervention group and 45 in the control group at the beginning, while at the end of the study, 45 people were included in the intervention group and 45 in the control group. While there was no statistically significant difference between the NRS and RMDQ scores of the intervention and control groups before the application, there was a statistically significant difference in favor of the intervention group in the 5th and 15th day NRS scores after the application. There was no statistically significant difference between the two groups in the 30th day NRS score. On the 5th day after the application, there was a statistically significant difference in RMDQ scores in favor of the intervention group. There was no statistically significant difference between the two groups in RMDQ scores on the 15th and 30th days. Results Low back pain during pregnancy is a common condition that significantly affects people's quality of life. In our study, it was found that kinesio tape application on low back pain during pregnancy is quite effective in a short term. However, more studies are needed on this subject in order to generalize this situation.