Devamlı otlanılan ve üç yıldır otlatılmayan meralarda vejetasyon etüdü
A Study on the pastures which were under permanent grazing and on the pastures which were not grazed for three consequtive years
- Tez No: 67417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT MÜLAYİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Öz Yüksek Lisans Tezi DEVAMLI OTLATILAN ve ÜÇ YILDIR OTLATILMAYAN MERALARDA VEJETASYON ETÜDÜ Naciye M. (DİZDAR) TURCAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Mevlüt MÜLAYİM 1997, Sayfa: 48 Jüri: Doç. Dr. Mevlüt MÜLAYİM Prof. Dr. Ahmet GÖKKUŞ Prof. Dr. Baki EYCE Bu araştırma, 1995 yılında Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykûbat Kampus alanında benzer toprak ve bitki örtüsüne sahip, her yıl otlatılan ve üç yıldır otlatma yapılmayan (otlatmadan korunan) iki mera alanında yapılmıştır. Araştırmada her iki mera için üç ayrı dönemde (otlatma öncesi- 11.4.1995, otlatma sonrası-26.6.1995 ve sonbahar dönemi-20.10.1995) transekt metodu kullanılarak vejetasyon etüdü yapılmıştır. Her iki alanda yapılan vejetasyon çalışmalarında bitki ile kaplı alan. botanik kompozisyon ve bitkilerin tekerrürü tesbit edilmiştir. Otlatılan merada bitki ile kaplı alan üç etüdde sırasıyla; 9r36.66, %29.70, %21.33 ve otlatılmayan merada ise %61.53. %47.35 ve 9M2.43 olarak tesbit edilmiştir.Otlatılan merada üç etüdde botanik kompozisyon değerlerinin ortalamalarına göre %17.70'ini buğdaygiller, %4.72'sini baklagiller ve %77.58'ini diğer familyalara dahil bitkiler teşkil etmiştir. Otlatılmayan merada ise bu oranlar sırasıyla %27.83, %1.87 ve %70.30 olarak bulunmuştur. Araştırma merasında toplam 76 bitki türü tespit edilmiştir. En çok rastlanılan bitkiler Thymus squarrosus Fisch et Mey., Helianthemum nummularium (L.) Mili. ve Festuca ovina L.'dır. ANAHTAR KELİMELER: Vejetasyon Etüdü, Devamlı otlatılan mera, Otlatılmayan mera, Botanik kompozisyon, Bitki ile kaplı alan, Tekerrür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc Thesis A STUDY ON THE PASTURES WHICH WERE UNDER PERMANENT GRAZING AND ON THE PASTURES WHICH WERE NOT GRAZED FOR THREE CONSEQUTIVE YEARS Naciye M. (DİZDAR) TURCAN Selçuk University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor: Ass. Prof. Dr. Mevlüt MÜLAYİM 1997, Page: 48 Jury: Ass. Prof. Dr. Mevlüt MÜLAYİM Prof. Dr. Ahmet GÖKKUŞ Prof. Dr. Baki EYCE This study was conducted in main Campus area of Selçuk University in 1995. Two pasture lands were examined on the basis of duration of grazing. Both lands had similar soil and vegetation conditions but they differed in the length of grazin. One pasture land was under continious grazed where as the other was not grazed for there consequtive years. The survery for both pastures continued in three periods (pre-grazing 11.4.1995, post grazing 26.6.1995 and during autumn 20.10.1995) using the transect method. The main factors under study were area covered by plants for three periods on the continiously grazed pasture were %36.66, %29.70 and %21.33 respectively while on pasture which was not grazed for three years, lower values were obterime as %61.53, %47.35 and %42.43.Mean botanical composition of permanently grazed pasture consisted of Gramineae species %17.70, Leguminous species %4.72, and from other families %77.58. While there valves were found as %27.83, %1.87 and %70.30 respectively in pasture land which was not grazed for three years. 76 different plants were determined and Thymus squarrosus Fisch et Mey, Helianthemum nummularium (L.) Mill, and Festuca ovina L. was the most uncountered plants in the study area. KEY WORDS: Vejetation survey, Both grazing area, Ungrazing area, botanical composition, Area covered by plants, Frequency.