19. yüzyıl Batı sanatında sembolizm ve gece imgesi
Symbolism and night image in 19th century Western art
- Tez No: 674184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YİĞİT ALTIPARMAKOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
1860'tan sonra gelişen Sembolizm akımı, anlatılmak istenen olay ve olgunun doğrudan doğruya betimini bir yana bırakarak düşünceleri üzeri örtülü ve belirsiz ama güçlü sembollerle ifade etmeyi amaçlamaktadır. Sembolizm akımıyla birlikte sanat eserinin sembol ile özdeşleştiği görülmektedir. Bununla birlikte 19. yüzyılda sanatçı, iç dünyasının gereksinimlerini, sosyal olaylar karşısındaki duruşunu, toplumsal eleştirisini aktarmaktadır. Tüm bunları aktarırken sanat eserinde ressam kimliği ile varolmayı sorun edinmektedir. Bu doğrultuda gece imgesinin hem biçim hem içerik bağlamında kullanıldığı birbirinden farklı ve ilginç yorumlara rastlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The symbolism movement, which developed after 1860, aims to express thoughts with implicit and ambiguous but powerful symbols, leaving aside the direct description of the event and phenomenon to be told. With the symbolist movement, it is seen that the artwork is identified with the symbol. After all, in the 19th century, the artist reflects the needs of his inner World, his stance against social events and his social criticism. While reflecting all these, she aims to exist with her painter identity in the work of art. Accordingly, there occurs different and interesting interpretations of night image which is used in both form and content.