Tarihsel süreç içerisinde bina yapım yönetim örgütlenmesi
The Organization of building construltion management within the historical duration
- Tez No: 67422
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN HAMİT OĞUZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TARİHSEL SÜREÇ İÇERİSİNDE BİNA YAPIM YÖNETİM ÖRGÜTLENMESİ Hüseyin BAŞAR Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr. Ercan Hamid Oğuzalp 1997, Sayfa : 94 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Ercan Hamid Oğuzalp Jüri : Prof. Dr. Haşim Karpuz Jüri : Doç. Dr. Kerim Çınar Tez konusu olarak“Tarihsel Süreç İçerisinde Bina Yapım Yönetim Örgütlenmesi”ele alınmıştır. Çalışmanın amacı önemi metaryal ve metod hakkında ki bilgi tezin 1. bölümünde anlatılmaktadır. 2. bölümde genel örgüt tanımı, tarihçesi ve tüm üretim örgütleri için geçerli olabilecek yaklaşımlar ve örgüt yapısı ile yapıyı etkileyen faktörler hakkında inceleme yapılmıştır.3. bölümde dünyadaki yapım yönetim örgütlenmesinden bahsedilmiş ve örnekler verilmiştir. Çeşitli ülkelerde uygulanan yapı denetiminin, neden, niçin, nasıl, yapıldığı hakkında bilgi verilmiştir. Örnekler üzerinde açıklamalar yapılmıştır. 4. bölümde yapım yönetimin genel bir tanımı yapılarak ülkemizdeki gelişim sürecinden bahsedilmiştir. Bu süreç, Selçuklu Beylikler, Osmanlı, Cumhuriyet ve günümüz yapı örgütlenmeleri çizgisinde devam etmiştir. Osmanlı dönemindeki yapı örgütlenmesinden ve uygulanan standizasyoından geniş şekilde bahsedilmiştir. Bu süreç içerisindeki kurumlar hakkında geniş bilgi verilmiştir. Çeşitli örnekler üzerinde, bu kurumların etkileri araştırılmıştır. 5. ve son bölümde günümüzdeki yapı örgütlenmesinde ortaya çıkan aksaklıklara değinilmiştir. Bu aksaklıkların giderilmesi için geçmişte yapılmış uygulamalarla günümüzdeki uygulamalar karşılaştırılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis THE ORGANISATION OF BUILDING CONSTRULTION MANAGEMENT WITHIN THE HISTORICAL DURATION Hüseyin BAŞAR Selçuk University Gruaduate School of Natural and Applied Sciences Department of Architecture Supervisor : Ascociate Professor Ercan Hamid O?UZ ALP Ph. D 1997, Page : 94 Jury : Ascociate Professor Ercan Hamid OGUZALP Ph. D Jury : Professor Haşini Karpuz Ph.D Jury : Ascociate Professor Kerim Çınar Ph.D The subject of thesis is“ The Organisation of Building Construltion Management Within The Historical Duration”. In the first chapter of the thesis, the knowledge about the aim, the importance, the metarial and the method of the study, is explained. In the second chapter, the investigation done about the definition of organization, its history, the approachs which could be suitable for all sort of production organizations, and the factors affecting building and organization structure, is introduced.In the third chapter, the building management organization in the world is mentioned. The examples from the organizations in the world are introduced. The knowledge about why, how to do the building control applied in different countries. In the fourth chapter, by doing a general definition of building management, the development process in our country is mentioned. This process has continued on the direction of buiding management of Selgukian, Beyliks, Ottoman, Republican period and todays. It is broadly dealt with the building management and the standard applied in Ottoman period. Extensive information is also given about the institution established in the process mentioned. The effects of those institutions on various examples are investigated. In the fifth chapter which is the conclusion, it is dealt with the problems occured in todays building organization. In order to solve these problems, some offers are given by comparing the applications done in the past and today. VI