The political transformation of the Sadr Movement in Iraq
Sadr Hareketi'nin siyasal dönüşümü
  1. Tez No: 674237
  2. Yazar: ESRA ÇAYLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL YAYLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Mukteda es-Sadr liderliğindeki Sadr Hareketi, milliyetçi söylemi ve Amerikan karşıtlığı ile güncel Irak siyasetinde önemli bir siyasi aktördür. Bu çalışmada, ideolojik ve örgütsel anlamda Büyük Ayetullahlar Muhammed Bakır es-Sadr ve Muhammed Sadık es-Sadr tarafından başlatılan devrimci Irak Şii İslami Hareketi'ne dayanan Sadr Hareketi'nin, 2003 sonrası Irak'ta milliyetçi bir harekete nasıl dönüştüğü tartışılmaktadır. Bu çalışmada teorik çerçeve olarak toplumsal hareket teorisi ve metodoloji olarak tarihsel kurumsalcılık kullanılmıştır. Sadr Hareketi'ni tarihsel bağlamına oturtmak ve siyasi söylemindeki dönüşümü ortaya çıkarmak için Cumhuriyet dönemi (1958-2020), 1958-1980, 1991-1999 ve 2003 sonrası olmak üzere üç ayrı dönemde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Sadr Movement, led by Muqtada al-Sadr, is a major player in contemporary Iraqi politics with its nationalist rhetoric and anti-Americanism. This study discusses how the Sadr Movement, which is ideologically and organizationally rooted in the revolutionary Iraqi Shi'ite Islamic Movement initiated by the Grand Ayatollahs Muhammed Baqir al-Sadr and Muhammed Sadiq al-Sadr, developed into an Iraqi nationalist movement in the post-2003 Iraq. This study utilized social movement theory as the theoretical framework and historical institutionalism as methodology. In order to situate Sadr Movement in its historical context and to unravel the transformation in its political discourse, the republican era (1958-2020) is examined in three distinct periods: 1958-1980, 1991-1999, post-2003.