Bölgeler arasıcılık ve bölgeler ötesicilik kavramları çerçevesinde AB ve mercosur ilişkileri
The EU and mercosur relations within the framework of interregionalism and transregionalism
- Tez No: 674276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN MEHMETCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Uluslararası İlişkileri analiz etmenin zorluğu farklı aktörler tarafından çok katmanlı düzeyde gerçekleşen süreçleri barındırmasından kaynaklanmaktadır. Dünya sisteminde var olan bölgeselleşme faaliyetleri ise bu karmaşık düzeni analiz etmeyi kolaylaştırır. Bölge kavramı üzerine bir uzlaşma olmasa da genel olarak, aynı coğrafi alanda bulunan ülke gruplarını ifade eder. Bölgeselleşme de bölge oluşturma eğilimi olarak, hem var olan bölgeleri ele alarak uluslararası ilişkilerin bir alt alanını oluşturur; hem de bölgelerin nasıl oluştuğunu inceleyen bölgeselcilik kavramına katkı da bulunur. Bölgeselcilik, anlamı ve içeriği üzerine fikir birliği olmayan ve 1940'lardan başlayarak günümüze kadar değişen bir kavramdır. Bu tarihsel süreç içerisinde, 1990'lardan itibaren ticaret ve yatırım akışlarının küreselleşmesine paralel olarak, bölgeler arası ilişkilerde artış gözlemlenmiştir. Buna bağlı olarak bölgeler arasıcılık/ötesicilik teorileri 2000'lerden sonra literatürde giderek daha fazla yer almıştır. Bu tezin teorik çerçevesi içerisinde bölgeler arasıcılık, iki resmi bölgesel örgüt arasındaki ilişkileri ifade ederken, bölgeler ötesicilik daha az resmileştirilmiş ilişkilerin yanı sıra devlet dışı aktörler de dahil olduğu ilişkileri analiz etmek için kullanılmaktadır. Bölgeler arası ilişkiler, iki resmi örgüt olan AB ve MERCOSUR'un 2019'da yaptığı ticaret anlaşması üzerinden incelenmektedir. Bu iki örgütü bu anlaşmayı yapmaya iten iç dinamikler ise liberal teori çerçevesinde ele alınmıştır. AB'yi örnek alarak yola çıkan, ancak hükümetler arası uzlaşı boyutunda kalan MERCOSUR ile AB'nin imzaladığı ticaret anlaşması tarihsel süreç içerisinde değerlendirilirken; bölgesel entegrasyonda ölçüt olan AB'nin diğer bölgelerle ilişkilerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The difficulty of analyzing International relations stems from the fact that it contains processes that occur at a multi-layered level by different actors. Regionalization activities in the world system make it easier to analyze this complex order. Although there is no consensus on the concept of region, it generally refers to groups of countries located in the same geographical area. Regionalization, as a tendency to create a region, forms a sub-area of international relations by considering existing regions; It also contributes to the concept of regionalism, which examines how regions are formed. Regionalism is a concept that has no consensus on its meaning and content and has changed from the 1940s to the present. In this historical process, in parallel with the globalization of trade and investment flows since the 1990s, an increase in interregional relations has been observed. Accordingly, the theories of interregionalism/transnationalism have increasingly taken place in the literature after the 2000s. Within the theoretical framework of this thesis, interregionalism refers to the relationships between two official regional organizations, while transregionalism is used to analyze less formalized relationships as well as relationships involving non-state actors. Interregional relations are examined through the trade agreement signed in 2019 by two official organizations, the EU and MERCOSUR. The dynamics that pushed these two organizations to make this agreement are discussed within the framework of liberal theory. While the trade agreement signed by the EU with MERCOSUR, which set out by taking the EU as an example, but remained in the size of an intergovernmental consensus, is evaluated in the historical process. Beside, the relations of the EU, which is a criterion in regional integration, with other regions are also included.