Meslek hastalıklarının hukuki sonuçlarının değerlendirilmesi
Legal evaluation of occupational diseases
  1. Tez No: 674339
  2. Yazar: GÖKHAN FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BAYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İş sağlığı ve güvenliği sosyal güvenlik hukuku içerisinde son derece önemli bir yere sahiptir. Çalışma kapsamında meslek hastalıkları ve sonuçları birçok hukuki açıdan değerlendirilmiştir. Meslek hastalığının ne olduğu, geçmişi, uluslararası ve ulusal mevzuatımızda mevcut olan düzenlemelerin neler olduğu ortaya konmuştur. Çalışma gücü ve meslekte kazanma gücü kaybı oranı tespit işlemlerinin ne şekilde yürütüldüğü, meslek hastalıkların ne kadar süre sonra ortaya çıktığı takdirde o işten ileri gelmiş sayılacağı, geçici ve sürekli iş göremezlik gelirinin ne şekilde bağlandığı, sürekli iş göremezlik geliri bağlanmış iken ölenlerin hak sahiplerine sağlanan hakların neler olduğu ve bu konularda ortaya çıkan anlaşmazlıklar ile anlaşmazlığın giderilmesine dair mevzuat değerlendirilmiştir. Ülkemizde sadece sağlık çalışanlarının görevleri ile bağlantılı olarak COVİD-19 tanısı konulanlar meslek hastalığı hükümlerinden yararlanabilmektedir. Sağlık çalışanları dışında meslek mensuplarının durumu da değerlendirilmiştir. Meslek hastalıklarının hukuki sonuçları iş hukuku bağlamında 4857 sayılı İş Kanunu ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, tazminat hukuku bağlamında 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu, ceza hukuku bağlamında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu, rücu hukuku bağlamında 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa ve bunların alt düzenlemelerine göre değerlendirilmiştir. Araştırma nitel yöntem kullanılarak olay analizi ve arşiv araştırması ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonunda meslek hastalıklarının sadece maruz kalanı değil, ailesini, devleti ve nihayetinde tüm toplumu etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety has an important place in social security law Occupational diseases and their consequences were evaluated from many legal aspects within the scope of the study. What is occupational disease, its history, and what are the regulations that exist in our international and national legislation are revealed. Loss of earning power in the work force and the profession are conducted in the way of the process of detecting where the rate of occupational diseases arise after that period have come forward in the case where temporary and permanent incapacity income connects in the way of continuous incapacity income to the beneficiaries of the deceased while tied to disputes that arise in this regard and to overcome the conflict with the rights provided legislation were evaluated. In our country, only those diagnosed with COVID-19 in connection with the duties of health workers can benefit from occupational disease provisions. In addition to health workers, the status of professionals was also evaluated. The legal consequences of occupational diseases in the context of labour law, Labour Law No. 4857 and 6331 Occupational Health and safety Law, Turkish code of obligations No. 6098 in the context of tort law, criminal law in the context of Turkish Penal Code No. 5237, law on social insurance and General Health Insurance Law No. 5510, in the context of recourse and child according to their regulations within the scope of the thesis have been evaluated. The research was carried out by using qualitative method, event analysis and archive research. At the end of the research, it was concluded that occupational diseases affect not only the exposed but also the family, the state and ultimately the whole society.