Spor bilimleri fakülteleri ve beden eğitimi spor yüksekokullarında okuyan öğrencilerin uzaktan eğitime yönelik görüşlerinin araştırılması
Investigation of the Views of Students Studying at Faculties of Sports Sciences, Phsical Education and Sports Colleges Towards Distance Education
- Tez No: 674348
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı; Spor Bilimleri Fakülteleri, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarında öğrenim gören öğrencilerin uzaktan eğitime yönelik görüşlerini ortaya koymaktır. Spor eğitimi alan öğrencilere uzaktan eğitimin öneminin değerlendirilmesine yönelik 11 maddeden oluşan 5'li likert yöntemi uygulanmıştır. Ayrıca Wilkinson ve ark. (2010) tarafından geliştirilen ve Haznedan (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan geçerlilik/güvenirlilik çalışması yapılmış ''E-Öğrenmeye Yönelik Tutum Ölçeği''de uygulanmıştır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından oluşturulan anket aracılığıyla Google Forms üzerinden toplanmıştır. Çalışma grubumuza beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü, antrenörlük eğitimi bölümü, spor yöneticiliği bölümü ve rekreasyon bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin 157'si kadın ve 169'u erkek olmak üzere toplamda 326 öğrenci katılmıştır. Verilerin istatistik analizi için parametrik testlerden Independent Sample T-testi ve Tek Yönlü Varyans Testi (Anova); parametrik olmayan testlerde ise Kruskall-Wallis Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the views of students studying at faculties of sports sciences and schools of phsical education and sports about distance education. The 5-point likert method consisting of 11 items was applied to students receiving sports educationto evavate the importance of distance education. In addition, the“E-Learning Attitude Scale”, whose validity/reliability study was conducted, was also applied. Research data was collected via Google Forms through a survey created by the researcher. A total of 326 students, 157 women and 169 men, studying in the department of physical education and sports teaching, department of coaching education, department of sports management and department of recreation participated in our study group. In the analysis of the data, Independent Sample T-test and One-Way Test of Variance (Anova) from parametric tests were used. In non-parametric tests; Kruskall-Wallis Test was applied.