Şlempe arıtım tesisi atığı kondensatın damıtma yöntemi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 67440
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ERCENGİZ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Eskişehir Alkol Fabrikası şlempeyi kullanarak yan ürün olan konsantre şlempe ve gübre olarak K2S04 (potasyum sülfat) elde etmektedir. K2S04 gübresinin elde edildiği tesisten çıkan tek atık buharlaşmadan kaynaklanan kondensattır.Kondensat birçok değerli organik madde içermektedir. Bu çalışmada kondensatta bulunan uçucu organik bileşenler gaz kromatografisi ile belirlenmeye çalışılmıştır ve kondensatta başlıca etil alkol, asetik asit ve bütirik asit bulunmuştur. Daha sonra bu bileşenler kesikli damıtma yöntemi kullanılarak geri kazanılmaya çalışılmıştır. Damıtma işleminde geri akış oranı 2 olarak seçilmiştir.Belirli zaman aralıklarında üst üründen ve alt üründen örnekler alınarak gaz kromatografisi ile analiz edilmiştir. Ayrıca alınan örneklerde titrasyonla toplam asit niceliği saptanmıştır. Bulgulara göre asetik asit ve su etkin olarak ayrılamamıştır. Yapılan basit maliyet hesabından laboratuvar şartlarında gerçekleştirilen böyle bir damıtma işleminin ekonomik olmadığı görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER Melas Şlempe Kondensat Damıtma Çok bileşenli damıtma
Özet (Çeviri)
SUMMARY Eskişehir Alcohol Factory treating vinasse to obtain K2S04 as a fertilizer and concentrated vinasse as a by product. The only waste leaving the treatment facilities is the condensate. Condensate is included many valuable organic substances. Volatile organic component content of condensate was determined by gas chromotography and mainly ethly alchol acetic acid and butric acid were found in condensate. Than the recovery of these components were carried out by batch distillation method and reflux ratio was chosen as 2,0. Samples from the top and bottom products at particular intervals were analyzed chromotographycaly and total acid contents were also titrimetrically determined. According to the results acetic acid and water has not been separated efficiently. Therefore, such a distillation operation was not found economic. KEY WORDS Molasses Vinasse Condensate Distillation Multicomponent distillation