In-service teachers' beliefs, attitudes, preferences, and actual practices regarding multimodal instruction in distance education - A comparative research
Öğretmenlerin uzaktan eğitimde çok modlu öğretime yönelik inançları, tutumları, tercihleri ve mevcut uygulamaları - Karşılaştırmalı bir araştırma
- Tez No: 674451
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezin temel amacı, öğretmenlerin, uzaktan eğitim derslerinde çok modlu öğretim kullanımlarının incelenmesidir. Araştırmada hem nicel hem de nitel yöntemler kullanılmıştır. İlk olarak, öğretmenlerin çok modlu öğretim tercihleri, tutumları ve görüşlerinin incelenmesi için Çok Katmanlı Okuryazarlık Ölçeğinden (Bulut et al., 2015) uyarlanan 24 maddelik Çok Modlu Öğretim Ölçeği, 46 İngilizce ve 104 de diğer branşlardan toplam 150 öğretmene uygulanmıştır. Buna ek olarak, verilerin triangülasyonunun sağlanması amacıyla, katılımcı öğretmenler arasından gönüllülük esasına dayalı olarak 20 İngilizce ve 16 da diğer branşlardan toplamda 36 öğretmen seçilerek bu öğretmenlerin dersleri kayıt altına alınmıştır. Verilerin güvenirliğinin artırılması amacıyla, her bir öğretmenin farklı günlerde farklı sınıflara denk gelen toplam iki dersi Zoom programıyla kaydedilmiştir. Bu kayıtlar, Çok Modlu Öğretim Ölçeğine dayalı olarak geliştirilen Çok Modlu Ders Gözlem Envanteri ile incelenmiş, elde edilen veriler SPSS 21 nicel veri analizi programıyla analiz edilmiştir. Son olarak, gözlemlenen öğretmenler arasından gönüllülük esasına dayalı olarak 6 İngilizce, 10 da diğer branşlardan toplamda 16 öğretmen seçilerek, bu öğretmenlerle çevrim içi görüşmeler yapılmıştır. Yapılan bu görüşmeler daha sonra yazıya dökülerek Nvivo nitel veri analizi programıyla analiz edilmiştir. Ölçeklerden ve görüşmelerden elde edilen verilere göre hem İngilizce hem de diğer branş öğretmenleri, uzaktan eğitimde farklı semiyotik modların kullanım oranının oldukça yüksek olduğunu bildirmişlerdir. Ancak, öğretmenlerin beyanlarıyla gerçek uygulamaları karşılaştırıldığında, ikisi arasında tutarsızlık gözlemlenmiştir. Öğretmenlerin beyanlarına göre derslerde çok modlu öğretim kullanımı oldukça yüksekken, gerçek uygulamalara bakıldığında, derslerin %90'a yakın bir bölümünde çoğunlukla yalnızca bir mod (ör. sözlü mod) kullanıldığı görülmüştür. Son olarak, İngilizce ve diğer branş öğretmenleri arasında bir karşılaştırma yapıldığında ise, iki grup arasında çok modlu öğretim tercihleri, tutumları ve uygulamaları bağlamında, ölçekte 4 madde ve gözlemlerde 3 madde dışında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to investigate the teachers' use of multimodality in their distance lessons. A mixed-methods approach was used in the research. Firstly, to examine the teachers' beliefs, attitudes, and preferences regarding multimodality, a 24-item scale (henceforth Multimodal Teaching Scale) that was adapted from the Multimodal Literacy Scale (Bulut et al., 2015) was administered to a total number of 150 teachers, namely 46 English teachers and 104 teachers of other school subjects. For triangulation of the data, observations of the lessons were done. In order to investigate the teachers' actual practices, a total number of 36 teachers, namely 20 English and 16 teachers of other school subjects were selected among the participants of the questionnaire on a voluntary basis. The lessons of these teachers were recorded via Zoom. To enhance the reliability of the video recordings, two different lessons of these teachers on two different occasions with two different classes were recorded. Observations of these recordings were done using the Multimodal Classroom Observation Checklist that was developed based on the Multimodal Teaching Scale. The collected data were analyzed using SPSS 21 quantitative analysis tool. Finally, for interviews, 6 English and 10 other teachers were selected among the participants of the observations on a voluntary basis. The interviews were also recorded via Zoom and transcribed thereafter. The analysis of the transcriptions was done using Nvivo qualitative analysis tool. According to the questionnaire and interview data, both English teachers and the teachers of other school subjects reported intensive use of various semiotic modes in their distance lessons. However, when the actual lessons were examined, a discrepancy was observed between the teachers' statements and their actual practices. While the teachers stated that they used a wide variety of multimodal resources in their practice, in almost 90% of the lessons, only one mode of instruction (e.g. verbal mode) was used. Finally, the comparison between English teachers and the teachers of other school subjects yielded no significant results except for 4 items in the questionnaire and 3 items in the observation checklist.