Algılanan yönetici desteğinin psikolojik güvenlik aracılığıyla iş ve yaşam tatminine etkisi: İhracat odaklı işletmelerde bir alan çalışması
The effect of perceived supervisor support on job and life satisfaction through psychological safety: A field study in export oriented businesses
- Tez No: 674452
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK DERİNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüz yoğun rekabet ortamında dış pazarlarla ilgili değişen dinamiklerin işletmeler tarafından öngörülebilir ve yorumlanabilir olması hayati önem taşımaktadır. İhracat hedeflerine ulaşmak ve rekabet avantajı elde edebilmek, dış müşterilerle sağlanan iyi bir iletişime bağlı olduğu kadar iç müşteri diyebileceğimiz çalışanlarla olan ilişkiye de bağlıdır. Bu kapsamda ülkemizde faaliyet gösteren uluslararası işletmelerde istihdam edilen uluslararası işgücü (yabancı işgücü) üzerinde yapılan bu araştırma ile algılanan yönetici desteğinin iş ve yaşam tatmini üzerindeki etkisi ve bu ilişkide psikolojik güvenliğin aracı rolü ölçülmeye çalışılmıştır. İşbu çalışma sonucunda yapılan analizler ışığında algılanan yönetici desteğinin iş ve yaşam tatmini üzerinde anlamlı ve pozitif bir ilişkisinin olduğu ve bu ilişkide psikolojik güvenliğin aracılık etkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's intense competitive environment, it is vital that the changing dynamics of foreign markets are predictable and interpreted by businesses. Achieving export targets and gaining competitive advantage depends not only on a good communication with external customers but also on the relationship with employees who can be called internal customers. In this context, the effect of perceived supervisor support on job and life satisfaction and the mediating role of psychological safety in this relationship were tried to be measured with this study conducted on the international labor (alien labor) employed in international businesses operating in our country. In the light of the analysis conducted at the end of this study, it was determined that perceived supervisor support has a significant and positive relationship on job and life satisfaction, and the mediating effect of psychological safety in this relationship.