Mobilya sektöründe taşıma, istifleme ve depolama işlerinin iş sağlığı ve güvenliği yönünden incelenmesi
Investigation of transport, stacking and storage in the furniture sector in terms of occupational health and safety
- Tez No: 674496
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM YURTSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada; mobilya deposunda yapılan klasik depolama sistemleri ile otomatik depolama ve boşaltma sistemleri ile depolama yapan akıllı deponun iş sağlığı ve güvenliği açısından uygunluğu incelenmiştir. Fine Kinney metodu ile her iki depo sistemi için risk analizleri yapılmış ve aynı riskler için risk skorları karşılaştırılmıştır. Analizlerden elde edilen sonuçlara göre klasik depolama sistemleri ile çalışma yapan mobilya deposunda riskler çok yüksek çıkarken; otomatik depolama ve boşaltma sistemleri ile depolama yapan akıllı deponun riskleri düşük çıkmıştır. Risk değerleri iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirildiğinde yüksek risk barındıran depolarda yüksek oranda iş kazası ve meslek hastalığı sayısı karşımıza çıkarken; düşük risk barındıran depolarda iş kazası ve meslek hastalığı sayılarının ciddi oranda düşüş gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Dolayısıyla İSG açısından akıllı depo sistemlerinin klasik depo sistemlerinden farkı net bir şekilde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; the adequacy of occupational health and safety for the classical storage systems built in the furniture warehouse, automatic storage, and unloading systems, and the intelligent storage warehouse was examined. Using the Fine Kinney method, risk analyzes were performed for both warehouse systems and a comparison of risk scores for the same risks. According to the results obtained from the analysis, the risks are very high in the furniture warehouse operating the classical storage systems; The risks of storage, automated discharge systems, and intelligent repositories that store are found below. When the occupational health and safety risk values are assessed, we are faced with a high rate of occupational accidents and diseases in high-risk warehouses; The number of accidents at work and occupational diseases had been significantly reduced in low-risk warehouses. So, obviously, intelligent warehouse systems are different from traditional warehouse systems in terms of occupational health and safety.