Üç tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinin aşı karşıtlığıyla ilgili farkındalıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of awareness of vaccine responsibility of final grade students of three medical faculties
- Tez No: 674524
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN EKERBİÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Toplumun aşılanmasında hekimler önemli rol oynamaktadır. Tıp öğrencilerinin aşılarla ilgili aldığı eğitim bu rolü yerine getirmelerini sağlamak için değerlidir. Bu çalışma günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak değerlendirilen aşılar ve aşı karşıtlığı ile ilgili geleceğin hekimlerinin bilgi, tutum, davranış ve farkındalıklarının tespit edilmesi amacıyla yürütülmüştür. GEREÇ VE YÖNTEM: Kesitsel tipte tanımlayıcı araştırmamız üç tıp fakültesinde Temmuz – Ekim 2020 tarihleri arasında çalışmaya katılmayı kabul eden 207 tıp fakültesi son sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Sosyodemografik özellikler ve aşılarla ilgili bilgi, tutum, davranış sorularını içeren 32 sorudan oluşan çevrimiçi anket aracılığıyla veriler toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Doctors play an important role in the vaccination of the society. The education medical students receive about vaccines is valuable in enabling them to fulfill this role. This study was carried out with the aim of determining the knowledge, attitude, behavior and awareness of the future physicians about vaccines and vaccination, which are considered as an important public health problem today. MATERIAL AND METHOD: Our cross-sectional descriptive study was conducted with 207 final grade medical students who accepted to participate in the study between July and October 2020 at three medical faculties. Data were collected through an online questionnaire consisting of 32 questions including sociodemographic characteristics and information, attitudes, and behavior questions about vaccines.