Uşak yöresinde küçük ruminantlarda akciğer kılkurdu enfeksiyonları
Lungworm infections in small ruminants in uşak region
- Tez No: 674622
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma, Uşak Yöresi'nde akciğer kılkurdu enfeksiyonlarının yaygınlığını belirlemek amacıyla 250 koyun ve 250 keçi üzerinde yapıldı. Enfeksiyonlardan sorumlu akciğer kılkurdu türleri belirlendi ve enfeksiyonların cinsiyet, ırk ve yaşa göre dağılımları araştırıldı. Akciğer kılkurdu enfeksiyonlarının yaygınlığı koyunlarda %9,6 iken keçilerde ise %34,4 olarak belirlendi. Koyun ve keçilerin tamamında (küçük ruminantlarda) enfeksiyon yaygınlığı %22 olarak tespit edildi. Akciğer kılkurdu enfeksiyonlarının yaygınlığı bakımından koyun ve keçiler arasındaki farklılık anlamlı bulundu (P0,05). Koyunlarda akciğer kılkurdu enfeksiyonlarının yaygınlığının yaşa göre karşılaştırıldığında, farklılık anlamlı bulunmadı (P>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 250 sheep and 250 goats in order to determine the prevalence of lungworm infections in Uşak region. The lungworm species responsible for the infections were determined and the distribution of infections according to gender, breed and age was investigated. While the prevalence of lungworm infections was 9.6% in sheep, it was 34.4% in goats. The prevalence of infection was found to be 22% in all sheep and goats (small ruminants). The difference between sheep and goats in terms of the prevalence of lungworm infections was significant (P 0.05). When the prevalence of lungworm infections in sheep was compared by age, the difference was not found to be significant (P> 0.05).