Denizli bölgesinde yetişen morchella mantarları
  1. Tez No: 67473
  2. Yazar: YUSUF KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÇETİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
V ÖZET Bu çalışma, 1995- 1997 yıllarında Denizli yöresinden toplanan Morchella mantarları üzerinde yapılmıştır. Arazi çalışmaları sırasında toplanan bütün türlerin fotoğrafları kendi habitatlarında çekilmiş, morfolojik, ekolojik özellikleri ve yöre halkının tür hakkındaki bilgileri kaydedilmiştir. Arazi ve labaratuvar çalışmalarının sonucu olarak 12 Morchella türü tesbit edilmiştir.Bu Morchella türleri M. elala (Fr.) Boudier M. intermedia Boudier M. eximia Boudier M. eximia f. schizocostata jet. M. conica (Pers.) Boudier M. Helena Boudier M angusticeps (Peck.) Boudier M. distans (Fr.) Boudier M. rotundo (Pers.) Boudier M. costata (Vent.) Boudier M. deliciosa (Fr.) jet M. rotundo (Pers.) Boudier var. rigida jet nov. comb. türleridir.Floristik kayıtlarımıza göre bu türlerin 5'i M. intermedia Boudier M. eximia Boudier M. eximia f. schizocostata jet M. rielana Boudier M. angusticeps (Peck.) Boudier ülkemiz için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The present study in based on the Morchella mushrooms collected from Denizli province between 1995 and 1997. During excursions, photographs of all species have been taken in their habitats, and morphological, ecological features and knowledge of local people on mushrooms have been recorded. As a result of field and laboratory studies, 12 species of the Morchella are identified. Morchella species are: M. elata (Fr.) Boudier M. intermedia Boudier M, eximia Boudier M. eximia f schizocostala jet M. conica (Pers.) Boudier M. rielana Boudier M. angusticeps (Peck.) Boudier M. distans (Fr.) Boudier M. rotunda (Pers) Boudier M. costata (Vent.) Boudier M. deliciosa (Fr.)jct M. rotundo (Pers.) Boudier var. rigida jet nov. comb. In the light of the our records five of these, M. intermedia Boudier M. eximia Boudier M. eximia f. schizocostata jet M.rielana Boudier M. angusticeps (Peck.) Boudier are new records for the Turkish fungus flora.