Televizyon dizilerinde toplumsal cinsiyet temsili örneği olarak 'Öyle Bir Geçer Zaman ki' dizisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the TV film serial 'Time Passes Quickly (Öyle Bir Geçer Zaman ki)' as an example of the gender representation in TV serials
- Tez No: 674773
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNA FURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada hedef, toplum tarafından kadın ve erkeğe biçilmiş olan rollerin en çok izlenen saatlerde yayında olan Türk dizilerindeki karakterler aracılığı ile nasıl temsil edildiğini, toplumsal cinsiyet rollerinin bu şekilde nasıl yeniden üretildiğini ve ataerkil toplumsal yapının özelliklerinin dizinin hikayesi ve karakterlerinde nasıl sunulduğunu ortaya koymaktır. Burada içeriğinde yer alan karakterler ve hikayesi aracılığı ile toplumsal cinsiyet kalıplarının yeniden üretilmesini sağlayan ve 2010-2013 yılları arasında Kanal D'de gösterimde olan“Öyle Bir Geçer Zaman Ki”dizisi örneklem olarak seçilmiştir. Bu dizi, nitel yöntem ile incelenerek dizide kadın ve erkek temsillerinin nasıl sunulduğuna ve dizilerdeki bu temsil sorununun karakterler ve hikâye üzerinden nasıl ortaya konulduğuna yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal how the roles assigned to men and women are represented by the characters in Turkish TV serial that is broadcast during the most watched hours, how gender roles are reproduced in this way and how the characteristics of patriarchal social structure are presented in the story and characters of the serial. The 'Öyle Bir Geçer Zaman Ki' serial, which was shown on Channel D between 2010 and 2013, which enables the reproduction of gender stereotypes through the characters and its story, was selected as the sample. This serial has been examined with the qualitative analysis method, and it includes how the faale and mala representations are presented in the serial and how this representation problem in the serial is revealed through the characters and the story.