Soğutma sistemlerinin enerji verimlilikleri ile ilk yatırım maliyetlerinin karşılaştırılması
Comparison of energy efficiency and initial investment costs of cooling systems
- Tez No: 674774
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN MENLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışmanın amacı, bir soğutma sistemi seçerken kişisel isteklere uygun, somut olan ve somut olmayan kriterleri bir arada değerlendirerek, kurulum maliyetinden başlamak üzere birçok kriter kapsamında bir karar verme şablonu oluşturmak ve alternatifli seçimleri sayısal olarak göstermektir. Bu amaçla Ankara ili özelinde bir mimari plan belirlendi, Carrier HAP programı kullanılarak ısı kazanç hesapları yapıldı. Elde edilen veriler ile, ülkemizde ve dünyada yaygın olarak kullanılan soğutma sistemlerinin tasarımı yapıldı. Tasarımı yapılan sistemlere ait kurulum maliyeti, bakım masrafı, enerji tüketimi, sera gazı emisyonu, dış ünite için kurulum alanı, gerekli şaft alanı, dış ünite ses şiddeti, iç ünite ses şiddeti, kullanım kolaylığı hesaplandı. Bu hesaplamalar ve belirlenen diğer kriterler ise çok kriterli karar verme yöntemlerinden, analitik hiyerarşi prosesi (AHP), VIKOR ve TOPSIS ile incelenen seçimlerin birbirleri ile karşılaştırılmasının matematiksel yönü ortaya konmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to create a decision-making template within the scope of many criteria, starting from the installation cost, by evaluating the concrete and intangible criteria that are suitable for personal requests while choosing a cooling system and to show the alternative choices numerically. For this purpose, an architectural plan specific to Ankara province was determined and heat gain calculations were made using the Carrier HAP program. With the data obtained, the cooling systems that are widely used in our country and in the world were designed. Installation cost, maintenance cost, energy consumption, greenhouse gas emission, installation area for the outdoor unit, required shaft area, outdoor unit sound intensity, indoor unit sound intensity, ease of use were calculated for the designed systems. The mathematical aspects of comparing these calculations and other criteria, which are examined by analytical hierarchy process (AHP), VIKOR and TOPSIS, which are among the multi-criteria decision making methods, were tried to be revealed.