Rohingyaların tarihsel ülke dışılığı ve Bangladeşdeki hukuki durumu
Historical exclusion of Rohingya refugee and their legal status in Bangladesh
- Tez No: 674803
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL CECANPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Muhtemelen, Rohingya halkı etnik grubu ve mensup olduğu din yüzünden dünyanın en zulüm gören, savunmasız ve ezilen azınlık grubudur. 1970'lerden bu yana, Rakhine'de yaşayan Rohingyalara uygulanan bazı baskılardan komşu ülkelere kaçmak zorunda kalmışlardır. Bir milyondan fazla Rohingya, Bangladeş'in Cox Bazar bölgesinde yer alan mülteci kamplarına göç etmiştir. Rohingyalar, 1978, 1991-1992, 2012, 2015 ve 2016-2017'de askeri baskılara maruz kalmıştır. Son zamanlarda, Myanmar'daki Budist milliyetçiliği nedeniyle Rohingya Müslümanlarına yönelik zulüm artmıştır. Rohingyalar, Myanmar vatandaşlığına reddedildikleri için Myanmar'da çeşitli kısıtlamalardan ve insan hakları ihlallerinden muzdarip olmaya devam etmektedir. Yerel hükümet tarafından zulüm gören yerli Rohingyalar birkaç kez Bangladeş'e kaçmak zorunda kalmıştır. Aşırı nüfuslu bir ülke olan Bangladeş, şu anda dünyada mülteci barındıran 10. ülke konumundadır. Bu nedenle, Rohingya mültecilerinin kendilerini devlet zulmünden kurtarmak için defalarca Bangladeş'e gittiği görülmektedir. Bu araştırma, Myanmar'ın siyasi girişimini ve vatandaşlık yasasını analiz ederek, Rohingya halkına anavatanlarında yapılan tarihi zulmün nedenini bulmaya çalışmaktadır. Bu çalışma aynı zamanda yapılan bu etnik temizliğin küçük azınlık grubunun yaşamı üzerindeki sonucunu da ele almaktadır. Ayrıca, bu müslüman azınlık grubun Myanmar hükümeti tarafından topraklarında nasıl ve neden zulüm gördüğünü açıklamaktadır. Son olarak, bu çalışma Rohingya mültecilerinin şu anda Bangladeş'teki yaşam koşullarını ve barındıkları ülkelerdeki yasal durumlarını analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Most probably, the Rohingya people are the most persecuted, vulnerable, and oppressed minorities group in the world for their ethnic and religion. Since the 1970s, several crackdowns on the Rohingya in Rakhine have forced them to flee to neighboring countries. More than one million Rohingyas have migrated to refugee camps in the Bangladeshi district of Cox's Bazar. The Rohingyas faced military crackdowns in 1978, 1991–1992, 2012, 2015 and 2016–2017. Recently, the persecution on the Rohingya Muslims has increased due to Buddhist nationalism in Myanmar. The Rohingya continue to suffer from several forms of restrictions and human rights violations in Myanmar due to them being denied Myanmar citizenship. Being persecuted by the local government, the indigenous Rohingyas had fled to Bangladesh several times. Being, an overpopulated country, Bangladesh is currently the 10th number of refugee-hosting country in the world. It is because of that, several times that Rohingya refugees find their way to Bangladesh to save themselves from the state sponsor persecution. By analyzing Myanmar's political attempt and citizenship law of the country, this research tries to find the reason of historical persecution of Rohingya people from their homeland. This paper also considers the consequence of this ethnic cleansing to the life of this small minority group of people. This paper finds how and why this Muslim minority group persecuted in their land by the Myanmar government. Lastly, this paper analyses the current worthy condition of their life in Bangladesh and their legal status in the hosting country.