Hasar görmüş boşluklu perdelerin onarılma potansiyelinin deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation on the repair potential of damaged RC shear walls with openings
- Tez No: 674804
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR KOPRAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Taşıyıcı elemanlarda, çeşitli yükler altında gelişen gerilmeler sonucunda, farklı taşıyıcı eleman tasarım faktörlerine bağlı olarak birçok şekilde göçme oluşabilmektedir. Çatlak genişliği, kat öteleme oranı veya eleman kapasitesine bağlı olarak bu hasarlar hafif, orta veya ağır hasarlar başlıkları altında incelenmektedir. Bu çalışmada, hem çatlak boyutu hem de kalıcı deformasyon düzeyi bakımından ağır ve orta düzeyde hasar görmüş perde duvarlar üzerinde onarım potansiyeli incelenmiştir. Deneysel çalışma kapsamında on iki adet perde duvar 1/1 gerçek ölçekte imal edilmiştir. Perde duvarların 4 adedi pencere, 4 adedi kapı boşluklu olacak şekilde üretilmiştir. Kalan 4 adedinde ise boşluk bulunmamaktadır. 6 adedi ağır ve 6 adedi ise orta düzeyde hasar gören toplam 12 deney elemanı, çelik şerit ve karbon fiber elyaf kumaş (CFRP) kullanılarak onarılmıştır. Yürütülen deneysel çalışmadan elde edilen sonuçlar tartışılarak, farklı boşluk oranı/şekle sahip ve ağır/orta hasar seviyesindeki perdeler üzerinde farklı onarım tekniklerinin, enerji tüketim kapasitesine, deplasman-süneklik oranına, yük-deplasman davranışlarına olan katkıları irdelenmiştir. Deneysel çalışma sonucunda ağır hasarlı boşluklu/boşluksuz perde duvarların çelik şerit ile ve orta hasarlı boşluklu/boşluksuz perde duvarların çelik şerit veya CFRP ile onarılması tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Load bearing members, may fail due to high stress levels depending on the loading combinations they resist. However structural damage would also be a result of a flaw in the design process. Depending on the developed crack width, lateral drift ratio or member bearing capacity, such damage levels are assigned to members like lightly, moderate or heavily. The scope of the experimental research, were investigated the repair potential on heavily and moderate damaged shear walls. In this experimental study, twelve 1/1 full scale specimens were produced. Four of the shear walls have an opening look like a window and the other 4 members has door shaped opening and remaining four has no opening. 6 heavily and 6 moderately damaged total of 12 damaged shear walls were repaired by means of steel strip and carbon fiber reinforced polymer (CFRP). The outcomes of the study were discussed by examining the behavior of the shear wall due to the change of opening ratio/shape and damage levels moderate/heavily. In addition contributions energy consumption capacity, displacement-ductility ratios, load-displacement characteristics of different repair techniques on specimens were examined. As a result of the experimental study, it was recommended to repair heavily damaged shear walls with steel strip and moderately damaged shear walls with steel strip or CFRP.