Netflix Freud dizisi bağlamında postmodernite ve Sigmund Freud'un psikanalitik kuramı
Postmodernity and Sigmund Freud's psychoanalytic theory in the context of the Netflix Freud series
  1. Tez No: 865288
  2. Yazar: KAAN KEMALETTİN CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Netflix gibi dijital yayın platformları gün geçtikçe gelişip medya alanında kendi yerini sağlamlaştırmaktadır. Diğer medya organlarına göre nispeten yeni olan bu platformlara dair yapılan araştırmalar da anlamlandırma ve tanımlama çabasıyla birlikte artış göstermektedir. Post-truth (hakikat sonrası), tüketim kültürü, mistisizm gibi postmodern kavramlar Netflix yayın platformundaki çeşitli yapımlar üzerinden gözlemlenebilir durumdadır. Bir Netflix yapımı olan Freud dizisi, ünlü psikanalist Sigmund Freud'un adını taşımaktadır. Psikoloji bilimi gibi rasyonel bir disiplinin öncüsü olan ve çalışmalarında rasyonalite ekseninden kopmayan Freud'un hayatı, bu dizide postmodern bir eksende yansıtılarak günümüz izleyicisine sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital streaming platforms such as Netflix are developing day by day and strengthening their place in the media field. Research on these platforms, which are relatively new compared to other media organs, is also increasing with the effort to make sense of and define them. Postmodern concepts such as post-truth, consumer culture, and mysticism can be observed through various productions on the Netflix broadcast platform.The Freud series, a Netflix production, is named after the famous psychoanalyst Sigmund Freud. The life of Freud, who was the pioneer of a rational discipline such as psychology and who did not deviate from the axis of rationality in his works, is reflected in a postmodern axis and presented to today's audience in this series.