Haçlı seferleri sırasında Bâtınilerin faaliyetleri ve Haçlı-Bâtıni ilişkileri
The activities of the Batinians in the Crusades and the Crusader-Batinian relations
- Tez No: 674890
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
“Haçlı Seferleri Sırasında Bâtınîlerin Faaliyetleri ve Haçlı-Bâtınî İlişkileri”adlı çalışma, incelediği dönem bakımından dar bir coğrafyada yaşanan gelişmeleri konu edinmekle birlikte sonuçları açısından bakıldığında geniş bir sahayı etkilemiştir. Bu bağlamda aynı coğrafî alan içerisinde hâkimiyet süren devletlere ve komutanlara bakıldığında Eyyûbîler ve Memlûkler gibi devletlerin, Emir Tuğtegin ve Melik Rıdvan gibi komutanların Haçlılara ve Bâtınîlere karşı mücadele ettikleri görülmektedir. Bunun yanı sıra Haçlıların ve Bâtınîlerin kurdukları ilişkilerin hem kendilerine hem de ayrı ayrı ittifak kurdukları devletlere yansımaları olmuştur. Bir başka ifadeyle Haçlıların bölgedeki siyasî teşekküllerle kurduğu ilişkilerde Bâtınîlerin etkisi ve rolü belirleyici olmuştur. Aynı şekilde Bâtınîlerin diğer devletlerle ilişkilerinde Haçlıların belirleyiciliğini ve baş at rolünü dönem kaynaklarından görmek mümkündür. Bu iki grupta ittifak arayışına girdikleri süreçte birbirleriyle iletişime geçmişler ve sürekli olmayan ittifaklar kurmuşlardır. Bu ittifaklar zaman zaman bozularak suikastları da beraberinde getirmiştir. Özellikle Suriye bölgesinde Bâtınîlerin muhatap oldukları en büyük güç Haçlılar olmuştur. Önceleri bölgede tutunmak isteyen Bâtınî grupları Haçlılar ile olumlu ilişkiler kurmuşlarsa da sonraki süreçte bölgede hâkim güç olmak için politikalarını değiştirmişlerdir. Onlar, Haçlılarla mücadele eden Eyyûbîler ve Memlûkler gibi Müslüman devletlerle ittifaklar kurmaya başlayarak Haçlılarla ilişkilerini bozmaya başlamışlardır.
Özet (Çeviri)
Although the study titled ''The Activities of the Batinians in the Crusades and the Crusader- Batinian Relations ' focuses on the developments in a narrow geography in terms of the period it is examined, it has affected a wide area in terms of its results. In this context, when we look at the states and commanders who dominate the same geographical area, it is seen that states such as Ayyubids and Mamluks, commanders such as Emir Tugtegin and Malik Rıdvan fought against the Crusaders and Batinians. In addition, the relations established by the Crusaders and Batinians had reflections both on themselves and on the states with which they allied themselves separately. In other words, the influence and role of the Batinians in the relations that the Crusaders established with the political organizations in the region were determinant. Likewise, it is possible to see the determination and role of the Crusaders in the relations of the Batinians with other states from the sources of the period. In the process of seeking alliances in these two groups, they constantly communicated with each other and formed discontinuous alliances, and these alliances broke down from time to time and brought about assassinations. Especially in the Syrian region, the biggest power that the Batinian dealt with was the Crusaders. The Batinians who wanted to hold on to the region first, established positive relations with the Crusaders and changed their policies in the following process and became the dominant power in the region, began to form alliances with the Ayyubids and Mamluks and began to break off their relations with the Crusaders.