Bilişim teknolojileri ve işlevsellik arasındaki ilişkinin istatistiksel olarak analizi ve makine öğrenmesi algoritmaları ile tahmini
Statistical analysis of the relationship between information technologies and functionality and predicting with machine learning algorithms
- Tez No: 674921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bilişim teknolojileri (BT) farklı kuruluşların daha verimli çalışmasına ve üretkenliği en üst düzeye çıkarmasına olanak sağlar. Bilişim teknolojileri kullanımı ile kuruluş performans kalitesi arasındaki ilişkiyi araştırmak günümüz dünyasında önemlidir. Özellikle gelişmiş ülkelerin endüstriyel olarak deneyimlediği üretimdeki tarihsel gelişim aşamaları gelişmekte olan ülkeler için oldukça önemlidir. Kuruluşun kaliteli performans göstermesi diğer bir deyişle kuruluşun işlevselliği noktasında BT'nin önemine ve etkisine dair farkındalığı arttırmak oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı, Alkhoms şehrindeki üç Libya kuruluşunda BT kullanımı, kuruluş çalışanlarının BT kullanma kabiliyeti ve kuruluşun işlevselliği arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Araştırma hipotezlerini araştırmak için kuruluşta BT kullanımı, çalışanların BT kullanma yeteneği ve kuruluş işlevselliği olmak üzere üç alt ölçek kullanılmıştır. Bu çerçevede, iki yüz kırk üç katılımcının anket maddelerine verdikleri cevaplar istatistiksel olarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analiz sonuçları, kuruluşun işlevselliği hedef değişkeni üzerinde kuruluşlarda BT kullanımı ve çalışanların BT kullanma kabiliyetinin etkisi olduğunu gösterir. Ayrıca katılımcıların demografik özellikleri açısından medeni durumları dışında organizasyon işlevselliğinde önemli bir farklılık olmadığı görülmüştür. Ayrıca, demografik özellikler, BT kullanımı ve çalışanların BT yetenekleri kullanılarak farklı regresyon modelleri ile organizasyonun işlevsellik hedef değişkenini tahmin etmeye yönelik deneysel çalışmalar yapılmıştır. Regresyon algoritmaları ile elde edilen sonuçlar, makine öğrenmesi yaklaşımında sadece demografik özelliklerle tahmin yapmanın mümkün olmadığını, BT kullanımının ve çalışanların BT yeteneğinin kullanılması gerektiğini göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Bilişim teknolojileri, kuruluşun işlevselliği, istatistiksel analiz. Haziran 2021, 79 Sayfa.
Özet (Çeviri)
Information technology (IT) enables different organizations to operate more efficiently and maximize productivity. It is important in today's world to investigate the relationship between information technologies and the quality of organizational performance. Historical development stages in production, especially experienced by developed countries industrially, are very important for developing countries. It is very important to raise awareness of the importance and impact of IT in terms of quality performance of the organization, in other words, the functionality of the organization. The aim of this study is to evaluate the relationship between IT usage, the ability of the organization's employees to use IT, and the functionality of the organization in three Libyan organizations in the city of Alkhoms. Three subscales were used to investigate the research hypotheses: IT use in the organization, the ability of employees to use IT, and organizational functionality. In this context, the answers of two hundred and forty-three participants to the questionnaire items were analyzed statistically. Statistical analysis results show that the use of IT in organizations and the ability of employees to use IT have an impact on the organizational functionality target variable. In addition, it was observed that there were no major differences in the organization functionality in terms of the demographic characteristics of the participants except their marital status. Moreover, experimental studies were conducted to predict the organization's functionality target variable with different regression models using demographic properties, IT use and employees' IT ability. The results obtained with the regression algorithms showed that it is not possible to make predictions only with demographic characteristics, IT usage and employees' IT ability should be used in the machine learning approach. KEYWORDS: Information technologies, functionality of the organization, statistical analysis June 2021, 79 Page.