Ankara ili Bala ilçesinde bulunan hastalıktan ari işletmelerde yetiştirilen süt sığırlarının bazı verim özelliklerine ait parametre tahminleri
The estimation of parameters of some production traits of dairy cattle raised on disease-free dairy farms at the Bala district of province Ankara
  1. Tez No: 674952
  2. Yazar: EYÜP ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ZÜLKADİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada, Ankara ili Balâ ilçesinde bulunan hastalıktan ari işletmelerde yetiştirilen süt sığırlarının döl verimi özellikleriyle ilgili 11 ve süt verimi özellikleriyle ilgili 5 özellik bakımından performansları incelenmiş, bu verimlere ait fenotipik ve genetik parametreler hesaplanmıştır. İncelenen özelliklere ait en küçük kareler ortalamaları; ilk damızlıkta kullanma yaşı (İDKY) 462.46±42.52 gün, ilk buzağılama yaşı (İBY) 759.46±51.93 gün, gebelik başına tohumlama sayısı (GBTS) 1.83±0.69 adet, gebelik oranı (GO) 0.98±0.08 (%98), buzağılama ve ilk tohumlama arasında geçen süre (BİTAS) 90.37±32.49 gün, servis periyodu (SP) 127.55±25.34 gün, buzağılama oranı (BO) 0.83±0.35 (%83), iki tohumlama arası süre (İTAS) 37.60±13.70 gün, kızgınlık tespit başarısı (KTB) 0.75±0.14 (%75), buzağılama aralığı (BA) 401.37±57.92 gün, gebelik süresi (GS) 271.31±12.26 gün, laktasyon süresi (LS) 331.48±40.64 gün, laktasyon süt verimi (LSV) 9,450.02±382.24 kg, 305 günlük süt verimi (305GSV) 8,573.47±1,042.29 kg, kuruda kalma süresi (KKS) 66.19±12.46 gün, ortalama sağımda geçen gün sayısı (SGG) 205.77±77.64 gün olarak tespit edilmiştir. İncelenen verim özelliklerine ait kalıtım dereceleri; İDKY için 0.42±0.15, İBY için 0.52±0.11, GBTS için 0.55±0.06, GO için 0.44±0.06, BİTAS için 0.21±0.08, SP için 0.46±0.09, BO için 0.58±0.01, İTAS için 0.12±0.07, KTB için 0.24±0.08, BA için 0.41±0.09, GS için 0.36±0.05, LS için 0.34±0.11, LSV için 0.60±0.12, 305GSV için 0.69±0.12, KKS için 0.19±0.10, SGG için 0.80±0.13 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the phenotypic and genetic parameters were determined with regard to the 11 reproductive and 5 milk production traits in the dairy cattle raised on disease-free dairy farms at the Balâ district of province Ankara. The least squares means were determined as 462.46±42.52 days for first service age (FSA), 759.46±51.93 days for first calving age (FCA), 1.83±0.69 piece for number of insemination per conception (NIPC), 0.98±0.08 (%98) for conception rate (CR), 90.37±32.49 days for time between calving and first service (TBCFS), 127.55±25.34 days for service period (SP), 0.83±0.35 (%83) for calving rate (CAR), 37.60±13.70 days for time between two inseminations (TBTI), 0.75±0.14 (%75) for estrus detection rate (EDR), 401.37±57.92 days for calving interval (CI), 271.31±12.26 days for gestation length (GL), 331.48±40.64 days for lactation length (LL), 9,450.02±382.24 kg for lactation milk yield (LMY), 8,573.47±1,042.29 kg for 305-day milk yield (305DMY), 66.19±12.46 days for dry period (DP), 205.77±77.64 days for days in milk (DIM). The heritability were determined as 0.42±0.15 for FSA, 0.52±0.11 for FCA, 0.55±0.06 for NIPC, 0.44±0.06 for CR, 0.21±0.08 for TBCFS, 0.46±0.09 for SP, 0.58±0.01 for CAR, 0.12±0.07 for TBTI, 0.24±0.08 for EDR, 0.41±0.09 for CI, 0.36±0.05 for GL, 0.34±0.11 for LL, 0.60±0.12 for LMY, 0.69±0.12 for 305DMY, 0.19±0.10 for DP, 0.80±0.13 for DIM.