Müzik ve duygular
Music and emotions
- Tez No: 675039
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL RUFAYİ TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Müzik, Philosophy, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmadaki amacım felsefi bir problem olarak duyguları ve onların müzikal deneyimimizdeki rollerini incelemektir. Ağırlıklı olarak müzik ve duygular arasındaki ilişkiyi inceleyecek ve müzikal deneyimimizi anlamak için bu ilişkinin önemini göstermeye çalışacağım. Birinci bölümde duyguları nörolojik ve/veya fizyolojik süreçlerin bir ifadesi olarak tanımlayan bilimsel yaklaşımları inceleyeceğim. Daha sonra bu yaklaşımları eleştirerek müzik ve duygular arasındaki ilişkiyi açıklamaktaki yetersizliklerini göstereceğim. Alternatif olarak duygulara yönelik bazı felsefi yaklaşımlara odaklanacağım ve bu yaklaşımların söz konusu noktaya daha güçlü çözümler sunduğunu iddia edeceğim. Burada felsefi bir yöntem olarak“yönelimselliği”müzikal deneyimimizle ilgili duyguların daha iyi anlaşılmasını sağlayabileceğini iddia edeceğim. Tezimin ikinci bölümünde müziğe bilimsel ve felsefi yaklaşımlar üzerinde duracağım ve bu yaklaşımları müzik ve duygular arasındaki ilişkiye yönelik sorumla ilgili olarak sorgulayacağım. Bu bölümün ilk kısmında müzikoloji ve müziği açıklamaya yönelik metodolojik yaklaşımlar üzerinde duracağım. Ancak bu yaklaşımların dinleyicinin deneyimini göz ardı ettiği, dolayısıyla müzik eserlerinin ortaya çıkmasında ve icrasında insani duyguların önemini fark etmediği görülecektir. Bunun yerine bu probleme ilişkin müziği tanımlamada deneyimin önemini açıkça ortaya koyan iki felsefi yaklaşımı irdeleyeceğim. Genel olarak bu tezdeki amacım, duygular ve müzik arasındaki güçlü ilişkiyi göstermek ve bu ilişkinin müziği insani bir etkinlik olarak açıklamak için çok önemli olduğunu göstermektir.
Özet (Çeviri)
My aim in this study is to scrutinize on the emotions as a philosophical problem and their role in understanding our musical experience. Mainly, I will examine the relation between emotions and music and try to show that this relation is crucial in understanding our experience of music. In the first chapter, I will examine the scientific approaches that define emotions as an expression of neurological and/or physiological processes. I will then criticize these approaches and show their inadequacy to explain the relation between music and emotions. As an alternative, I will focus on some philosophical approaches to emotions and claim that these approaches offer stronger resolutions to the point in question. Here I will claim that“intentionality”as a philosophical method gives us a better understanding of emotions regarding our question of musical experience. In the second chapter of my thesis, I will focus on the scientific and philosophical approaches to music and question these approaches regarding my question; the relation between emotions and music. In the first part of this chapter I will concentrate on musicology and its methodical approaches to explain music. However, it will be seen that these approaches disregard the experience of the listener, hence fail to notice the importance of human emotions in the emergence of musical works and their performances. Instead, I will examine two philosophical approaches to the problem which clearly reveals the importance of experience in defining music. Overall, my aim in this thesis will be to demonstrate the strong relation between emotions and music, and to show that this relation is crucial to explain music as a human activity.