Eğirdir-Isparta yeraltı içme suyu boru hattının katodik korunması ve projelendirme esasları
  1. Tez No: 67504
  2. Yazar: AYDIN ŞANLITÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKİ GÜVEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışmamda yer altı korozyonuna mağruz kalan yeraltı boru hatlarının korozyondan korunmaları, koruma yöntemi olarak katodik korumaya konulan işlenmiş ve Eğridir-Isparta yeraltı içmesuyu boru hatlarının katodik korunması ve projelendirilmesi yapılmıştır. Çalışma konumuzda korozyon; Metal ve alaşımlarının kimyasal ve elektrokimyasal reaksiyonlar ile metelik özelliklerini kaybetmesi olayıdır. Korozyondan dolayı çok büyük kayıplar meydana gelmektedir. Tesisleri korozyondan korumak için geliştirilmiş en ekonomik ve uzun ömürlü koruma sistemi katodik koruma sistemidir. Katodik korunma, zemin içine gömülü bulunan borunun yapay olarak katod haline getirilmesidir. Katod halinde oksidasyon olmayacağına göre bu yöntemde katod haline getirilen boruda korozyon olmaz. Katodik koruma sistemi, dış akım kaynaklı ve galvonik anot ile katodik koruma sistemleri olmak üzere ikiye ayrılır. Dış akım kaynaklı katodik koruma; bir dış doğru akım kaynağının negatif ucu(-) boruya, pozitif(+) ucu yardımcı anot veya anotlara bağlanarak borunun katot haline getirilmesidir. Galvonik anot ile katodik koruma; Boruya yeter miktarda galvomik anot bağlanarak borunun katot haline getirilmesidir. Galvonik anotlu katodik koruma; çok ekonomik bir sistem olmasına rağmen, ömrü galvonik anotun ömrüyle sınırlı olduğundan dolayı çok kısadır. Eğirdir-Isparta yeraltı içme suyu boru hattı 34347 m uzunluğunda 01000-1100 JÇB olduğu için, dış akım kaynaklı katodik koruma sistemiyle korunması düşünülmüş ve beş noktada oluşturulan T/R üniteleriyle koruma için gerekli akım ihtiyacı sağlanmıştır. Bu çalışmada yardımlarını esirgemeyen değerli danışman hocam Yrd.Doç.Dr. Şevki Yılmaz Güven'e teşekkürlerimi sunarım.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT İn His study, protection the undergraund pipe lines from corrosion is the subjcet.Kotodic protection was the study subjcet as a potection method.Katodic protec tion of undergraund pipe lines ulich was belonging to EGRİDİR-ISPARTA drinkeng water and had been n.,ade the projcet. In the study subjcet; corrosion is lasing the metalic darecterictias witli demical and elctro chemical realtians of metals and mefals wixture. Corrosion, canses a lot of water lass. To protect the construction from corresion, the kadatic portection system ist the ceonamle and long, lasting protection system. Kotolic protection is a kind of metlod tlat pipe which was burced into graund, became katod artifically. There w auld be na Oxidatiun ot the kotod state, for tlis reoson, xn tlis metlod, the pipe became kotod state tlere are no corrosion. Kotrdic protection system is divided iinto too graups; aut s ide current source secand, galvonic anot. Source from outside current, kotodoc protefior system; pipe became kotod by joünühg the pipe to a outside diirect current (dc) source (the negative siide -(-)) and potitive side (+) to anod or orats. Galvanic anot hotodic protection system; the pipe would be become katod state, by joinig erauzh golvanic onats to the pipe. In spite of tlis protection system is very economical system it is lasting as much as galvanic anot, For tlis reason it is not long-lasting. Driinhiing vater of E?RİDİR- İSPARTA undergrand pipe lines is 34347 m in lengtli, $1000-1100 JÇB, According to tlis infornation, source from autside current kododik protection, would be suitable and T/R umisl ot five point, would be enouglx to meet current for protection.