Yüksek doz vitamin C tedavisinin deneysel endometriozis modeli üzerinde etkinliğinin araştırılması
To investigate the effectiveness of high-dose vitamin C therapy on experimental endometriosis model
- Tez No: 675064
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA DİLBAZ, DOÇ. DR. TUĞBA ENSARİ, PROF. DR. ÜMİT GÖKTOLGA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş ve Amaç: C vitamini (askorbik asit) günümüzde yapılan çalışmalarla antiskorbütik vitamin olmanın çok ötesine geçmiştir. Vitamin C, antioksidan, antiinflamatuar, antianjiogenik, invazyon ve metastazda engelleyici rol oynayan etkileri olduğu gösterilen bir vitamindir. Ancak sıkı intestinal kontrol nedeniyle oral alımında farmakolojik plazma seviyelerine ulaşmak mümkün gözükmemektedir. Bu çalışmanın amacı ratlarda eksperimental olarak endometriozis oluşturmak ve oluşturulan endometriozis implantı üzerine intravenöz verilen vitamin C nin profilaktik ve tedavi edici etkisini histopatolojik olarak araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Ratlarda yapılan bu randomize eksperimental araştırma Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deney Hayvanları Labartuarında gerçekleştirilmiştir. Araştırma için 33 adet Wistar Albino türü dişi rat kullanılmıştır. Literatüre benzer şekilde otolog endometrial dokunun sağ pelvik yan duvara implante edilmesiyle ratlarda endometriosis oluşturuldu. Ratlar randomize olarak üç gruba ayrıldı. A grubuna ilk operasyon sırasında intravenöz 500 mg/kg vitamin C (Redoxon®) verildi. Üç hafta iyileşme periyodundan sonra endometriozis odakları ikinci laparatomiyle değerlendirildi. İkinci laparotomi sonrası vitamin C başlanan grup, B grubunu oluşturdu. Çalışmanın başından itibaren hiç ilaç verilmeyen grup kontrol grubu olarak belirlendi. İki rat A grubundan, toplamda altı rat B ve C grubundan kaybedildi. Bütün gruplarda endometriozis odaklarının hacimleri ölçüldü. A, B ve kontrol (C) grubuna ait endometriotik odaklar çevre dokuyla birlikte histolojik inceleme için çıkarılarak patolojiye gönderildi. Histopatolojik skor epitelyal tabakanın korunması esasına göre değerlendirildi. Ayrıca endometriozis odakları çevresindeki fibrozis dokusu Masson's trikrom boyama ile değerlendirildi. Fibrozis derecesine göre skorlama yapıldı. Bulgular: Mann Whitney U testi ve Kruskal-Wallis testiyle veriler değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Vitamin C seems to be far from being anti-scurvy vitamin alone, due to the current studies. The effects of Vitamin C, such as an antioxidant, anti-inflammatory, antiangiogenic and preventing invasion-metastasis has been demonstrated. However, due to the strict control of intestinal absorption, oral intake does not seem to be able to reach pharmacological plasma levels. The aim of this study is to investigate the efficacy of intravenous Vitamin C on profilactic and therapeutic treatment of endometriotic foci in the rat endometriosis model by using histopatologic assays. Study Design: This randomized experimental study in rats, was executed in the Laboratory of Animal Experiments at Ankara Training and Research Hospital. The study was performed on 33 Wistar Albino female rats. Similar to the literature experimental endometriosis was constituted with implantation of otologus endometrial tissue to the right side of the pelvic wall. Rats were divided randomly into 3 groups. 500 mg/kg vitamin C (Redoxon®) by intravenous route was given to Group A in the first operation. Three weeks later after recovery period the implants were examined by second laparatomy. Vitamin C treatment started after the second laparotomy group is determined Group B and without any medicine from the begining study group is determined group C.Two rats from Group A and six rats from the other groups died. The volumes and properties of the implants of each group were evaluated. Rats in Group A, B and Group C were killed and the endometriotic foci with surrounding normal tissue were extracted for the histopatologic evaluation and sent pathology. A scoring system was used to evaluate preservation of epithelia also the fibrosis around the endometric foci was evaluated by Masson's Trichrome paint. A scoring system was used to evaluate the degree of fibrosis. Results: Mann Whitney U testi ve Kruskal-Wallis tests were used for statistical evaluation of results. The second volumes (end of the study volumes) of group B is smaller than the first volumes and this was statistically significant (p0.05).