MPTCP ve SDN teknolojilerini kullanarak dayanıklı bir ağ altyapısı oluşturma
Building a resilient network infrastructure using MPTCP and SDN technologies
  1. Tez No: 675102
  2. Yazar: ELİF ÖZÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE SAYIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Multipath TCP (MPTCP), alıcı ve gönderici taraflar arasında birden fazla TCP altakışı açılarak daha yüksek iletim performansı elde edilmesini sağlayabilecek bir IETF protokolüdür. Birden fazla yol kullanabilmeyi sağlayan altyapısı sebebiyle, bu protokolün temel kullanım alanlarından birisi dayanıklılık sağlamasıdır. Literatürde, birden fazla yol kullanan MPTCP uygulamalarının yollardan biri üzerinde bağlantı kesildiğinde veri iletişimi devam ettirmesi konusundaki başarısı üzerine çeşitli çalışmalar yer almaktadır. SDN teknolojisi, bilgisayar ağlarının daha etkin çalışabilmesi ve uygulamalara özgü yönlendirme protokollerinin geliştirilebilmesi amacıyla kontrol ve veri düzlemlerinin ayrılmasını, kontrolün denetleyici adı verilen merkezi bir birime aktarılmasını önermektedir. Bu tez çalışmasında SDN teknolojisi kullanılacak olup, SDN denetleyicisi, omurga üzerinde bulunan linklerin bant genişliği ve gecikme değerlerinin gerçek zamanlı ölçümünü yaparak MPTCP akışları için yolların belirlenmesini sağlayan bir algoritma çalıştıracaktır. Böylece MPTCP ve SDN kontrolörü kullanarak dayanıklı bir ağ alt yapısı oluşturulacaktır. Bu oluşturulan ağ alt yapısı ile çalışan uygulamanın yaşanan kesintiler sonucu eksiksiz, hatasız bir şekilde çalışması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Multipath TCP (MPTCP) is an IETF protocol that can provide higher transmission performance by opening multiple TCP submissions between the sending and receiving parties. One of the main uses of this protocol is to provide durability, due to its infrastructure that enables multiple routes. In the literature, there are various studies on the success of MPTCP applications that use more than one path to continue data communication when the connection is lost on one of the paths. SDN technology suggests separating the control and data planes and transferring the control to a central unit called the controller so that computer networks can work more effectively and application-specific routing protocols can be developed. In this thesis, SDN technology will be used and the SDN controller will run an algorithm that enables the determination of paths for MPTCP streams by real-time measurement of the bandwidth and delay values of the links on the backbone. Thus, a durable network infrastructure will be created using MPTCP and SDN controller. The application, which works with this network infrastructure, is aimed to work completely and without error as a result of interruptions.