Sağlıklı bireylerde ketojenik diyetin bağırsak mikrobiyotası üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of ketogenic diet on gut microbiota in healthy individuals
- Tez No: 675122
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Diyetin bağırsak mikrobiyota kompozisyonunu etkileyen temel faktörlerden biri olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalar, ketojenik diyetlerin ağırlık kaybı üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Bu çalışma sağlıklı kadın bireylerde ağırlık kaybı amacıyla uygulanan ketojenik diyet müdahalesinin bağırsak mikrobiyotası, biyokimyasal parametreler ve fekal KZYA üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma beden kütle indeksi (BKİ) ≥ 20kg/m2 üzerinde yaşları 26-46 arasında değişen, 15 gönüllü sağlıklı kadın birey ile 6 hafta boyunca yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Diet is one of the main factors affecting the intestinal microbiota composition. Studies show that ketogenic diets are effective on weight loss. This study was conducted to evaluate the effect of ketogenic diet intervention on intestinal microbiota, biochemical parameters and faecal SCFA in healthy female individuals. This study was carried out on 15 healthy female volunteers, aged 26-46 and with a body mass index (BMI ) over 20kg/m2 over 6 weeks.