The effect of gemcitabine and YK-4-279 on the expression of cathepsin B and cathepsin L in H1944 non-small cell lung cancer cell
H1944 küçük hücreli olmayan akciğer kanseri hücresinde katepsin B ve katepsin L ifadesi üzerine gemsitabin ve YK-4-279'un etkileri
  1. Tez No: 675141
  2. Yazar: NADA AL RIFAI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. GÜLAY BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Akciğer kanseri, etkileri ve yüksek ölüm oranları nedeniyle en riskli kanser türlerinden biri olarak bilinmektedir. Akciğer kanserinin tedavisi için birkaç kemoterapötik ilaç önerilmesine rağmen, bazı kanser türleri bu ilaçlara karşı direnç kazanmaktadır. Etkilerini azaltmak için ilaç deaktivasyonuna neden olan genlerin belirlenmesi önemlidir. Katepsin B ve Katepsin L, kanserde pro-tümör ve kemo-direnç aktivitesi gösteren lizozomal proteazlardır. DNA'ya entegre olan bir antimetabolit olan Gemsitabin DNA sentezini inhibe eder. YK-4-279 ise onkoprotein aktivasyonunu inhibe ederek tümör büyümesini azaltan küçük bir moleküldür. Her iki ilaç da kanser tedavisinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, H1944 hücrelerinde (küçük hücreli olmayan bir akciğer kanseri hücre hattı) YK-4-279 ve Gemsitabin muamelesi sonrası katepsin B ve katepsin L gen ifade seviyeleri kantitatif gerçek zamanlı-polimeraz zincir reaksiyonu ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlarda, kemoterapötik ajanlar ile muamele sonrasında H1944 hücrelerinde katepsin B ve L ifadelerinin artış gösterdiği bulgulanmıştır. Bu durum, katepsin B ve L'nin kemorezistans mekanizmasındaki rolüne işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is known as one of the most critical cancer types due to its symptoms and high death rates. Although several chemotherapeutic drugs are recommended for treating lung cancer, some cancer types are acquiring resistance to these drugs. It is important to determine the genes that cause drug deactivation in order to reduce their effect. Cathepsin B and cathepsin L are both lysosomal proteases that show pro-tumor and chemoresistance activity in cancer. Gemcitabine is an antimetabolite that integrates into the DNA thus inhibiting DNA synthesis. YK-4-279 is a small molecule that inhibits oncoprotein activation therefore reducing tumor growth. Both chemotherapeutic agents are used to combat cancer. In this study, the expression levels of cathepsin B and cathepsin L were examined in H1944 (a non-small cell lung cancer cell line) following treatment of YK-4-279 and Gemcitabine using Quantitative Real Time - Polymerase Chain Reaction (qRT-PCR). Data showed that the expression levels of cathepsins B and L were upregulated after treatment with the chemotherapeutic agents, further indicating the role of cathepsins in chemoresistance.