Yoğun bakım ünitesinde yatan yetişkin hastalarda beslenme desteğinin tedavi sürecine etkisi
The effect of nutritional support on the treatment process of adult patients in the intensive care unit
- Tez No: 675181
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yoğun bakım temel prensiplerinde, nütrisyon desteği kritik bakımın önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Yapılan bu araştırmada, farklı nedenler ile yoğun bakımda tedavi gören ve kronik hastalıkları bulunan hastalara uygulanan nütrisyon desteğinin, yoğun bakımdaki tedavi etkinliğini incelemek amaçlanmıştır. Bir vakıf üniversitesi hastanesinin YBÜ'nde yatan yetişkin COVID-19 haricindeki 155 hastaya ait verilerle retrospektif olarak gerçekleştirilen bu çalışmada; hasta dosyalarından anamnez, biyokimyasal parametreler ve nütrisyon desteklerine ilişkin verilerden yola çıkılarak tedavi süreçlerine etkileri sorgulanmıştır. YBÜ'deki hastalar, nütrisyon tedavisi uygulanma durumuna göre iki gruba ayrılmıştır. Nütrisyon tedavisi uygulanan hastalarda tedavinin başlangıç günü ile yoğun bakımdan çıktıkları gün arasında; uygulanmayan hastalarda ise YBÜ'de kalış süreleri içinde biyokimyasal parametreleri kaydedilmiştir. Yaş ortancası 75 yıl (40-99 yıl) ve hastane yatış süresi ortancası 8 gün (3–30 gün) olan hastaların %49,7'si kadın, %50,3'ü erkektir. Hastaların %29,7'sinde en az üç komorbiditenin olduğu belirlenmiştir. Hastaların %83,2'sine nütrisyon tedavisi uygulandığı ve %38,8'inde nütrisyona birinci gün başlandığı görülmüştür. Elde edilen verilerin istatiksel analizleri sonucunda; YBÜ'ne yatış itibarıyla GKS skorları ve e-GFR seviyelerinin sağ kalım üzerinde önemli bir farklılık oluşturduğu belirlenmiştir (sırasıyla p=0,044; p=0,036).
Özet (Çeviri)
In the main principles of intensive care, nutritional support is an important part of critical care. In this study, it was aimed to examine the efficacy of nutritional support in intensive care, applied to patients who are treated in intensive care for different reasons and have chronic diseases. In this retrospective study, which was carried out with the data of 155 adult patients, excluding COVID-19, who were hospitalized in the ICU of a foundation university hospital; the effects on the treatment processes were questioned based on the data on anamnesis, biochemical parameters and nutritional supplements from the patient files. Patients in the ICU were divided into two groups according to their nutritional therapy status. In patients undergoing nutritional therapy, between the start of the treatment and the day they leave the ICU; In the patients who were not applied, their biochemical parameters were listed during their stay in the ICU. Patients with a median age of 75 years (40-99 years) and a median hospital stay of 8 days (3-30 days); 49,7% are female, 50,3% are male. It was determined that at least three comorbidities were present in 29,7% of the patients. It was observed that 83,2% of the patients were given nutritional therapy and 38,8% of them were started on the first day. As a result of the statistical analysis of the obtained data; It was determined that GCS scores and e-GFR levels made a significant difference on survival at the time of admission to the ICU (p=0,044; p=0,036, respectively).