Yoğun bakımda yatan hastalarda ağız sağlığı ve etkileyen faktörler
Oral health in patients of intensive care and factors affecting
  1. Tez No: 711738
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK EFE ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, yetişkin yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların ağız sağlığının değerlendirilmesi ve ağız sağlığını etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve prospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Ocak 2019- Kasım 2019 tarihleri arasında bir şehir hastanesinde ikinci ve üçüncü basamak yetişkin yoğun bakım ünitelerinde tedavi ve bakım gören 151 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, Hasta Tanılama Formu, Eilers Oral Değerlendirme Rehberi ve Ağız Sağlığı Değerlendirme Çizelgesi kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı ile kurum izinleri alınmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde, sayı ve yüzdelik dağılımlar, Tekrarlı Ölçümlerde İki yönlü ANOVA varyans analizi, Mann Whitney U testi, Pearson Korelasyon analizi ve Lineer Regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a descriptive and prospective study in order to evaluate the oral health of patients hospitalized in the adult intensive care unit and to determine the factors affecting oral health. The research was carried out with 151 patients who were treated and cared for in the secondary and tertiary adult intensive care units in a city hospital between January 2019 and November 2019. Research data were obtained using the Patient Diagnosis Form, Eilers Oral Evaluation Guide and Oral Health Evaluation Chart. In order to conduct the research, institutional permissions were obtained with the approval of the ethics committee. In the evaluation of the research data, descriptive statistics tests, number and percentage distributions, Two-way ANOVA analysis of variance in Repeated Measures, Mann Whitney U test, Pearson Correlation analysis and Linear Regression analysis were used by using SPSS 23.0 program.