Futbolcu çocuklarda vücut kompozisyonunun motorik ve teknik beceri ile ilişkisi
The relationship of body composition motoric and technical skills in soccer children
  1. Tez No: 675240
  2. Yazar: HARUN JİRA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜBEYDE GÜLNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Futbolda oyuncu seçimi, bazı parametreler doğrultusunda yapılmaktadır. Futbol için kullanılan bazı parametreler; sürat, çabukluk, çeviklik, dayanıklılık, kuvvet, koordinasyon, denge ve koordinatif becerilerdir. Bu araştırmanın amacı 3 farklı yaş grubundaki erkek futbolcu çocuklarda vücut kompozisyonlarındaki farklılıkların motorik ve teknik kapasitelerine etkisinin olup olmadığını ortaya koymaktır. Bu çalışma 12-14 yaşında seçilmiş 60 katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmada bazı antropometrik ölçümlerin yanı sıra Eurofit test protokolü kullanılmıştır. Verilerin analizinde kullanılacak yöntemin belirlenebilmesi için öncelikle verilerin dağılımının normallik durumu test edilmiştir. Çalışmada sürekli değişkenlerden elde edilen puanların normalliğini test etmek amaçlandığından öncelikle istatistiksel hipotez testleri kullanılmıştır. Kişi sayısının üç grupta da (12 yaş, n=20; 13 yaş, n=16; 14 yaş, n=20) 50'den az olması nedeniyle Shapiro-Wilk testinin sonuçları dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Player selection in football is made in accordance with some parameters. Some parameters used for football; speed, quickness, agility, endurance, strength, coordination, balance and coordinative skills. The aim of this study is to reveal whether the differences in body composition of male football players in 3 different age groups have an effect on their motoric and technical capacities. This study consists of 60 participants aged 12-14 years. In addition to some anthropometric measurements, the Eurofit test protocol was used in the study. In order to determine the method to be used in the analysis of the data, first of all, the normality of the distribution of the data was tested. Since the aim of the study was to test the normality of the scores obtained from the continuous variables, primarily statistical hypothesis tests were used. The results of the Shapiro-Wilk test were taken into account, since the number of people in all three groups (12 years, n=20; 13 years, n=16; 14 years, n=20) was less than 50.