Çizge teorisinde baskınlık sayısı
Domination number of graph theory
  1. Tez No: 675259
  2. Yazar: AYŞEN MUTLU ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında, baskınlık parametresinin bir türü olan çift baskınlık sayısı çalışılmıştır. S⊆V için eğer V deki her tepe S de en az iki tepe tarafından bastırılırsa, G çizgesinin çift baskın kümesi olarak tanımlanır ve DD-küme (DD-set) ile gösterilir. G çizgesinin çift baskınlık sayısı, en küçük elemanlı bir DD-küme nin eleman sayısıdır ve γ_dd (G) ile gösterilir. Bir G çizgesinin gölge çizgesi J.A. Gallian tarafından, gölge uzunluklu (mesafeli) çizgesi ise B. Sooryanarayana tarafından tanımlanmıştır. Bu çalışmada, network modeli olarak oldukça fazla kullanılan çizgelerden yol çizge, çevre çizge, tam çizge, yıldız çizge, tekerlek çizge, iki parçalı tam çizge gibi bilinen bazı çizgelerin gölge ve gölge uzunluklu çizgeleri için sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, double domination number, which is a type of domination parameter, has been studied. A set S⊆V is called a double dominating set (DD-set) of a graph G if every vertex in V is dominated by atleast two vertices in S. The minimum cardinality of DD-set is called double domination number of G and is denoted by γ_dd (G) . The shadow graph of a G graph was defined by J.A. Gallian, while the shadow distance graph was defined by B. Sooryanarayana. In this thesis, results were obtained for shadow graphs and shadow distance graphs of some known graphs such as path graph, cycle graph, star graph, complete graph, wheel graph, complete bipartite graph, which are widely used as network models.