Toplumsal cinsiyet ve yerel siyasette kadın algısı: Kahramanmaraş ili örneği
The perception of women in gender and local politics: The case of Kahramanmaraş province
- Tez No: 675260
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL TOPCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada toplumsal cinsiyet ve yerel siyasette kadın algısının ne olduğu araştırılmıştır. Nitel araştırma yöntem aracı olarak derinlemesine mülakat ve odak grup görüşmeleri yapılmıştır. Çalışma nitel yöntemle çalışılmış; veriler, literatür taraması, odak grup görüşmeleri ve derinlemesine mü¬lakatlarla toplanmıştır. Çalışma Kahramanmaraş'ta yürütülmüştür. Nitel araştırma derinlemesine mülakat çalışma grubu 15 kadın ve 14 erkek 29 kişiden oluşmaktadır. Odak grup görüşmeleri iki farklı kadın derneği KADEM ve KAGİK ile yapılmıştır. Odak grup görüşmelerinde toplam 11 kişi ile görüşülmüştür. Çalışmada araştırmaya katılanların toplumsal cinsiyet ve yerel siyasette kadın algılarının ölçülebilmesi için araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nitel bulgulardan elde edilen sonuca göre araştırmaya katılanların büyük çoğunluğunun görüşlerinin toplumsal cinsiyet göz önünde bulundurulduğunda kadının yerel siyasete katılımında sosyal açıdan güçlüklerle karşılaştığı, siyasi katılımının yeterli olmadığı ve toplumumuzdaki gelenek görenek ve geçmişten gelen erkeklerin siyasi katılımının çoğunlukta olması nedeniyle toplumsal cinsiyet adaletine ihtiyaç duyduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, what is the perception of women in gender and local politics was investigated. As a qualitativ Research method, in-depthinter views and focus group interviews were conducted. The study was studied with qualitativ method as a case study; data were collected through literatüre review, focus group interview sand in-depth interviews. The study was carriedout in Kahramanmaraş. In-depth interview study group of qualitativ dimension consists of 15 women and 14 men and 29 people. Focus group interviews were conducted with two different women's associations KADEM and KAGİK. In this study, a semi-structured interview form developed by the researcher was used in order to measure the perceptions of women in gender and local politics. According to there results obtained from the qualitative findings, it was determined that the majority of the participants in the study faced Social difficulties in the participation of women in local politics, and their political Participation was insufficient and they needed gender Justice dueto the fact that political Participation was not sufficientandthetradition in our society was dominant.